Unikátní futsalová liga spuštěna na Univerzitě v Dallasu

Univerzita v Dallasu nadále expanduje a roste, nabízí svým studentům širokou škálu příležitostí k převzetí iniciativy a zahájení něčeho nového. Minulý semester se na nově postavených venkovních kurtech konal futsalový turnaj s obrovským úspěchem.

Vedeni dvěma kamarády, Kevinem Pattonem, studentem oboru podnikání, a Josephem “Joe” Dunikoskim, studentem politologie, který navštěvuje svou poslední ročník, jejich vášeň pro budování komunity prostřednictvím sportu se stala něčím větším. Organizátoři získali povolení od Dr. Gregoryho Ropera, děkana studentů, vytvořit celou neformální a smíšenou futsalovou ligu, do které se může přihlásit kdokoli, kdo má zájem. Dva studenti vyprávěli o svých zkušenostech, motivacích a plánech do budoucna s novou ligou.

Jeden z zakladatelů, Dunikoski, bývalý fotbalový sportovec, chtěl zapojit svou soutěživou povahu s podobně smýšlejícími jednotlivci.

“V podstatě nám chyběla soutěž a hraní v soutěžních ligách,” řekl Dunikoski. “Tak jsme se rozhodli, že by bylo opravdu zábavné jít a jen zorganizovat turnaj [v futsalu].”

Jako by to nebyla žádná složitost, oba kamarádi se nejprve obrátili na Ropera s nadějí na založení ligy. Patton diskutoval o původním plánu a navrhl otestovat zájem.

“Můj přítel Joe Dunikoski a já jsme oslovili Ropera a řekli: ‘Hele, můžeme udělat futsalovou ligu?’ a [Roper] odpověděl: ‘Předtím, než uděláme futsalovou ligu, zorganizujme turnaj.’ Takže na podzim jsme zorganizovali turnaj.”

S jen několika dny na přípravu a uskutečnění události se Dunikoski a Patton pustili do práce. Propagovali, organizovali a hostili turnaj, kterého se zúčastnilo více než deset týmů. S nejméně pěti lidmi v každém týmu byla míra zapojení více než dojemná a zahrnovala hráče z celého atletického a neatletického spektra.

“Měli jsme dost lidí, kteří nehráli za žádný UD tým,” řekl Patton. “Měli jsme týmy, ve kterých byli alespoň dva fotbaloví hráči nebo bývalí fotbaloví hráči, nebo prostě zájemci. Je opravdu skvělé vidět širokou škálu lidí, kteří se zúčastní.”

Po tom, co se ukázal vysoký zájem o novou ligu, Roper ochotně souhlasil s myšlenkou povolit týdenní zápasy v tomto semestru. V průběhu několika příštích týdnů bude nový sportovní kurt využíván naplno, protože futsalová liga začíná plným nasazením.

Co přesně je futsal? Hra má podobnosti s fotbalem, ale na menším měřítku. Zahrnuje také možnost využít stěny a podlahu ve prospěch hráče. S těžším míčem a blízkým prostředím s protihráči ho Patton srovnal s rychlostí basketbalu.

“Vždy si myslím, že futsal je dokonalou kombinací mezi basketbalem a fotbalem. Má tu rychlost basketbalu díky tomu, že se hraje v malém kurtech na tvrdém povrchu, a hraje se s tvrdším míčem, takže tolik neodbíhá,” řekl Patton. “Je také méně fyzický ve smyslu množství běhání a je tu méně faulů – je to docela neformální a lehké.”

Kromě samotné hry futsal umožňuje prolínání úrovní dovedností a sportovních zkušeností a poskytuje prostor k navázání přátelství s různými lidmi s různými zájmy a zkušenostmi. Stejně jako turnaj ukázal, sporty přinášejí jedinečnou příležitost k navázání kontaktů se studenty, které byste jinak nikdy nesetkali. Dunikoski byl optimistický ohledně budoucnosti ligy z hlediska této sociální stránky a vřele doporučil hru jako prostředek ke konektování.

“Je to skvělý způsob, jak se bavit a zároveň se spojit s lidmi, se kterými byste se jinak nejspíš nesetkali. Fotbal je krásná hra,” řekl Dunikoski. “Hovořit o rozdílu mezi studentem atletem a sportovcem nebo mezi studentem atletem a normálním studentem na UD na hřišti prakticky mizí. Myslím, že je to něco opravdu skvělého.”

Budoucnost ligy bude umožňovat sedm až osm hráčů na tým pro střídání a bude omezen počet fotbalových hráčů na hřišti, aby se udržela spravedlnost. Na hřišti bude moci být pouze dva studenti fotbaloví hráči v týmu. Týmy mohou být smíšené, muži a ženy spolu, a zápasy budou trvat dvě poločasy po dvacet až pětadvacet minut.

Týdenní zápasy začnou postupně nabírat na obrátkách v příštích týdnech a není příliš pozdě, aby se vytvořil tým a připojil se k nové komunitě. Je to skvělý způsob, jak se setkat s lidmi, trochu se protáhnout a možná vyhrát s přáteli nebo vzít vítězství s přáteli na protějších týmech – podle toho, co je více motivující.

Často kladené otázky (FAQ):

1. Co je futsal?
– Futsal je hra podobná fotbalu, ale hraná na menším hřišti. Hraje se s těžším míčem a lze využívat stěn a podlahy ve prospěch hráče.

2. Jak se mohu přihlásit do futsalové ligy?
– K přihlášení do futsalové ligy se obraťte na Dr. Gregoryho Ropera, děkana studentů.

3. Kolik lidí může být v týmu v rámci futsalové ligy?
– Budoucnost ligy umožňuje sedm až osm hráčů na tým pro střídání.

4. Jak dlouho trvají zápasy v futsalové lize?
– Zápasy v futsalové lize trvají dvě poločasy po dvacet až pětadvacet minut.

5. Můžu se připojit k futsalové lize i jako student, který nehrál za žádný UD tým?
– Ano, futsalová liga je otevřená pro všechny zájemce, včetně studentů, kteří nehráli za žádný UD tým.

Definice klíčových termínů:
– Futsal: Hra podobná fotbalu, hraná na menším hřišti s těžším míčem a možností využít stěny a podlahu ve prospěch hráče.
– Liga: Organizovaná soutěž mezi týmy, ve které se hraje proti sobě a sbírají se body za vítězství.

Související odkazy:
University of Dallas