Thrilling Start to the OFC Futsal Men’s Champions League with Wins for AS PTT and Mataks FC

The second edition of the OFC Futsal Men’s Champions League kicked off in New Caledonia with exciting matches. AS PTT, the home team, thrilled the crowd with a remarkable 11-2 victory over Veitongo FC from Tonga. Meanwhile, Mataks FC from the Solomon Islands came from behind in the second half to defeat UNV FC from Vanuatu 3-2.

AS PTT wasted no time asserting their dominance, taking the lead within the opening minute with a goal from Emmanuel Hmaen. They continued to pile on the goals, with Christ Pei and Jymaél Upa adding to the scoreline to put AS PTT 3-0 up in just six minutes. Veitongo managed to find the net twice, but AS PTT’s relentless attack resulted in a final score of 11-2, with nine different scorers contributing to the victory.

In the earlier match, Mataks FC faced a tough challenge from UNV FC. Despite being the pre-tournament favorites, Mataks FC struggled to break the deadlock and it was UNV FC who took the lead. Yassin Berukilukilu’s sensational individual goal put UNV FC in front, but their advantage was short-lived as Billy Afi responded with a brilliant strike to equalize. Eventually, Mataks FC secured a 3-2 victory with a second-half penalty, showcasing their resilience and determination.

The opening day of the OFC Futsal Men’s Champions League set the stage for an exciting tournament ahead. Fans can expect more thrilling matches and intense competition as the teams battle for the title. AS PTT and Mataks FC have made a strong start, but the road to victory is long and challenging. With each team showcasing their skills and determination, it promises to be a tournament full of surprises and memorable moments.

Druhé vydání OFC Futsal Men’s Champions League odstartovalo na Nové Kaledonii s napínavými zápasy. Domácí tým AS PTT potěšil fanoušky skvělým vítězstvím 11-2 nad týmem Veitongo FC z Tongy. Zatímco Mataks FC z Šalomounových ostrovů se ve druhém poločase dokázal zvednout a porazil tým UNV FC z Vanuatu 3-2.

AS PTT neztrácel čas v prosazování své dominance a již v první minutě se ujal vedení díky gólu Emmanuela Hmaena. Pokračovali ve skórování, když Christ Pei a Jymaél Upa přidali další góly, čímž AS PTT ve šesté minutě poslali do vedení 3-0. Veitongo dokázal dvakrát skórovat, ale neúprosný útok AS PTT vedl ke konečnému skóre 11-2, kde se na vítězství podílelo celkem devět různých střelců.

V předchozím zápase musel Mataks FC čelit tvrdému soupeři UNV FC. Přestože byli před turnajem favority, Mataks FC měl problémy odemknout obranu soupeře a tým UNV FC se ujal vedení. Sensační sólový gól Yassina Berukilukilu přivedl UNV FC do vedení, ale jejich náskok byl krátkodobý, protože Billy Afi odpověděl skvělou střelou na vyrovnání. Nakonec si Mataks FC zajistil vítězství 3-2 pokutovým kopem ve druhém poločase, což ukázalo jejich odhodlání a vytrvalost.

První den OFC Futsal Men’s Champions League připravil pódium pro vzrušující turnaj. Fanoušci se mohou těšit na další napínavé zápasy a silnou konkurenci, když týmy bojují o titul. AS PTT a Mataks FC udělali silný začátek, ale cesta k vítězství je dlouhá a náročná. S každým týmem předvádějícím své dovednosti a odhodlání slibuje turnaj plný překvapení a nezapomenutelných okamžiků.