Real Madrid Chases First Place in La Liga Against Getafe

Real Madrid will be looking to reclaim the top spot in the La Liga standings as they take on Getafe on Thursday at Estadio Coliseum in Getafe, Spain. With only a one-point difference between them and current leaders Girona, Los Blancos will be aiming for a victory to regain their position at the summit.

Real Madrid currently sits in second place with 54 points, but they have a game in hand over Girona. Their recent 2-1 win against Las Palmas proves that they are in good form and ready for the challenge ahead. On the other hand, Getafe is positioned 10th in the table with 29 points. They secured a 2-0 victory over Granada in their previous match, showing that they are no pushovers.

Despite Getafe’s impressive home record this season, with six wins and three draws in 10 matches, Real Madrid has historically dominated this fixture. In their last 26 encounters since 2010, Los Blancos have emerged victorious 22 times, with only two defeats and two draws. Additionally, Real Madrid has won their last four meetings with Getafe.

One player to watch in this match is Jude Bellingham, who has had an outstanding season for Real Madrid. With 14 goals in La Liga, the 20-year-old midfielder is currently tied for the league’s top scorer. He has also made a significant impact in all competitions, scoring 18 goals in 26 appearances for Los Blancos.

Meanwhile, Getafe will rely on the scoring prowess of Borja Mayoral, who has netted 14 goals this season. In their previous encounter with Real Madrid, Mayoral scored Getafe’s only goal in a 2-1 defeat, showcasing his ability to make an impact against tough opposition.

As both teams vie for precious points in this crucial match, the outcome could have significant implications on the title race. Real Madrid will be determined to secure a victory and put the pressure back on Girona, while Getafe will be looking to continue their impressive performances at home.

Ultimately, it will be a clash of two talented teams, and fans can expect an exciting and closely contested match.

Real Madrid se bude snažit získat zpět první místo v tabulce La Ligy, když se ve čtvrtek utká s Getafe na stadionu Estadio Coliseum v Getafe, Španělsko. S rozdílem pouze jednoho bodu mezi nimi a současným lídrem Gironou se Los Blancos budou snažit vyhrát a znovu se dostat na vrchol.

Real Madrid momentálně drží druhé místo se 54 body, ale má o utkání více než Girona. Jejich nedávné vítězství 2:1 proti Las Palmas dokazuje, že jsou ve skvělé formě a připraveni na předstojící výzvu. Na druhou stranu, Getafe je 10. v tabulce s 29 body. Ve svém předchozím zápase získali vítězství 2:0 nad Granadou, což dokazuje, že se nejedná o lehké soupeře.

Navzdory působivé domácí bilanci Getafe v této sezóně, se šesti výhrami a třemi remízami ve 10 utkáních, Real Madrid historicky dominoval tomuto střetnutí. Ve svých posledních 26 zápasech od roku 2010 vyhráli Los Blancos 22krát, s pouze dvěma porážkami a dvěma remízami. Navíc, Real Madrid vyhrál své poslední čtyři setkání s Getafe.

Jedním hráčem, na kterého by se mělo v tomto zápase dát pozor, je Jude Bellingham, který měl vynikající sezónu za Real Madrid. S 14 góly v La Lize je tento 20letý záložník momentálně spolu s dalším hráčem sdíleným nejlepším střelcem ligy. Významně také přispěl ve všech soutěžích, když v 26 zápasech za Los Blancos vstřelil 18 gólů.

Mezitím bude Getafe spoléhat na střeleckou přesnost Borji Mayorala, který v této sezóně vsítil 14 gólů. V jejich předchozím střetnutí s Real Madrid, Mayoral skóroval jediný gól pro Getafe při porážce 2:1, ukazujíc tak svou schopnost ovlivnit výsledek i proti těžkému soupeři.

Protože oba týmy soupeří o cenné body v tomto důležitém střetnutí, výsledek by mohl mít významné dopady na boj o titul. Real Madrid bude rozhodnut získat vítězství a vyvíjet tlak na Gironu, zatímco Getafe bude chtít pokračovat ve svých působivých výkonech na domácím hřišti.

Nakonec to bude střet dvou talentovaných týmů a fanoušci mohou očekávat vzrušující a těsný zápas.