Výběr skupin pro univerzitní mistrovství světa v kolektivních sportech 2024

Ve dnech 10.-30. června proběhne několik univerzitních mistrovství světa v různých kolektivních sportech. V Aix-en-Provence ve Francii se uskuteční mistrovství světa ve hře Rugby Sevens, v Šanghaji v Číně mistrovství světa ve futsalu a v Antequeře ve Španělsku se bude hrát mistrovství světa v házené.

Rugby Sevens
Na stadionu Maurice David, který je domovským stadionem profesionálního ragbyového klubu Provence Rugby, se za 27 dní sejdou týmy deseti ženských a deseti mužských týmů ze 13 zemí. Během těchto vzrušujících sedmiminnutových zápasů se bude bojovat o titul mistra světa. Rugby Sevens je světový univerzitní šampionátový sport od roku 2004, přičemž se také objevil jako volitelný sport na Letních hrách.

Mužský turnaj bude nabídnout zápas mezi Japonskem, vítězem univerziády FISU Summer Universiade 2019 a bronzovým medailistou Francií. V soutěži skupiny B si to rozdají Argentina, která obsadila páté místo na univerziádě 2019, a druhý tým z předchozích hrách, Jihoafrická republika. Týmy Indie a Singapuru, kteří se do turnaje poprvé zapojí, budou zaručeně vzrušujícím zážitkem.

Japonsko také vyhrálo ženskou soutěž během univerziády FISU Summer Universiade 2019. Na této mistrovské akci se nebudou muset utkat s druhými Francií v základní skupině. Indie a Mexiko se také poprvé přidávají do letošního turnaje žen.

Futsal
Futsal je jednou z nejpopulárnějších sportů na programu Univerzitních mistrovství světa. Tato událost, která se koná v Číně, láká týmy ze všech pěti kontinentů – 14 v mužském turnaji a 7 v ženském. Zápasy se budou hrát v Šanghaji od 10. června.

Osm nejlepších týmů z předchozího šampionátu bylo rozděleno do skupin, přičemž nejvýše dva týmy z Asie a Evropy mohou být ve stejné skupině. Mužský turnaj bude mít zástupce ze všech pěti kontinentů, s účastí Maroka.

V ženském turnaji je i přes menší zastoupení zemí rozděleno jen do dvou skupin. První dvě příčky patří Číně a Portugalsku, které se řadí na první a druhé místo v žebříčku dle výsledků FISU Světového poháru ve futsalu v roce 2022.

Házená
Házená byla prvním sportem, který byl kdy zahrnut do Univerzitního mistrovství světa. Poprvé se konala v roce 1963 ve švédském Lundu. V roce 2022 přijala mistrovství formát FISU Univerzitního světového poháru (kde univerzity soutěží místo zemí) v kosovském Prištině. V roce 2024 se vrátí k původnímu formátu mistrovství světa FISU v Antequeře ve Španělsku.

Veřejnost se může těšit na zápasy mužských a ženských týmů ze Španělska, České republiky, Francie, Polska, Chile a Indie. První losování se také týkalo Brazílie, která se ve skupinové fázi utká jen s americkým týmem z Chile.

V ženské soutěži se nezúčastní tým z Brazílie, ale místo něj se přidá tým z Nizozemska, což z tohoto turnaje učiní prakticky plně evropskou záležitost s výjimkou Indie a Chile, kteří se kvůli zjevným důvodům neseřadili do stejné skupiny.

FAQ:

1. Kdy se konají univerzitní mistrovství světa v kolektivních sportech?
Univerzitní mistrovství světa v kolektivních sportech se koná od 10. do 30. června.

2. Které sporty jsou zahrnuty v univerzitním mistrovství světa?
Univerzitní mistrovství světa zahrnuje sporty jako Rugby Sevens, futsal a házenou.

3. Kde se koná mistrovství světa ve hře Rugby Sevens?
Mistrovství světa ve hře Rugby Sevens se koná v Aix-en-Provence ve Francii.

4. Kde se koná mistrovství světa ve futsalu?
Mistrovství světa ve futsalu se koná v Šanghaji v Číně.

5. Kde se koná mistrovství světa v házené?
Mistrovství světa v házené se koná v Antequeře ve Španělsku.

Key Terms/Jargon:

– Rugby Sevens: Rugby Sevens je varianta ragby, kde hra trvá sedm minut a místo patnácti hráčů je na hřišti jen sedm hráčů na každé straně.

– Futsal: Futsal je varianta fotbalu hraná na menším hřišti s menším počtem hráčů.

– Univerzitní mistrovství světa: Mistrovství, které se koná mezi univerzitními týmy ze všech zemí světa.

Suggested Related Links:
Webová stránka města Aix-en-Provence
Webová stránka města Šanghaj
Webová stránka města Antequeře