Giovanni Reyna se připojuje k Nottingham Forest na hostování

Giovanni Reyna, hvězdný americký fotbalista, opouští Borussii Dortmund. Na zbytek sezóny se 21letý útočník připojuje k Nottingham Forest na hostování, jak oznámil Premier League klub v úterý. Tato dohoda nezahrnuje možnost trvalého přestupu, ale Dortmund prodloužil smlouvu s Reynou až do konce sezóny 2025-26, což znamená, že se velmi pravděpodobně může vrátit do Westfalenstadionu. Nicméně nejde popřít, že posledních šest měsíců v Německu bylo pro Reynu podle očekávání a změna prostředí by mohla být právě tím, co potřebuje k naštartování své kariéry.

Jak došlo k tomuto přestupu v posledních dnech přestupového okna? A co to znamená pro Reynu, Forrest a Dortmund?

Vstupujíc do lednového přestupového okna v nejistotě, který kluby budou soutěžit o Reynovo angažmá, byl jednoznačným faktorem: Reyna chtěl a potřeboval opustit Dortmund a získat pravidelný prostor v prvním týmu. Jeho agent Jorge Mendes a otec Claudio Reyna, bývalý kapitán USMNT a středopolař Premier League, se chopili vedení těchto jednání a zvážili několik možností pro Gia, včetně Marseille, AS Monaco a Lyon ve Francii, Real Sociedad, Sevilla a Villarreal ve Španělsku, stejně jako Benfica v Portugalsku a Wolverhampton Wanderers a Nottingham Forest v Premier League.

V posledních dnech okna byl také zájem ze strany italské Fiorentiny, ale nakonec volba padla na Marseille nebo Nottingham Forest.

Marseille byl silným adeptem: Reyna by mohl získat zkušenosti od náročného trenéra Gennara Gattusa a francouzská liga by se hodila k jeho stylu hry, ale Reyna měl srdce nastavené na přestup do Premier League. Jeho otec Claudio sledoval zápasy Forrestu, aby viděl, jak by Gio zapadl do týmu, a dobrý vztah Mendese s klubem také pomohl. (Je také agentem manažera Forrestu, Nuna Espirito Santa).

Odpadnutí jazykové bariéry přispělo k rozhodnutí a na konci ledna Forrest oznámil hostovací dohodu až do konce sezóny 2023-24.

S tímto přestupem oznámil Dortmund, že prodloužil Reynovu smlouvu až do roku 2026. Zaměřili se na to, že nepřipadá v úvahu možnost trvalého přestupu, ale byla to Reynova přání hostovat a získat více minut, přičemž Forrest byl jeho vybranou destinací.

“Jsme rádi, že jsme mohli prodloužit smlouvu s Gioem o další rok,” uvedl sportovní ředitel Dortmudu Sebastian Kehl. “Je to hráč s obrovským potenciálem.”

Reyna to nebude mít ve svém novém klubu jednoduché. Nottingham Forest se potýká s mnoha výzvami: v Premier League jsou až na 16. místě a Nunu tam působí již osm zápasů po příchodu na pomoc při odvrácení sestupu. Kromě toho hrozí potenciální sankce v souvislosti s porušením pravidel Profit and Sustainability (PSR).

Nicméně Reyna je odhodlaný a věří, že právě zde si získá potřebný herní čas.

Jak a kam se Reyna vejde do týmu Forrestu? Jeho všestrannost na útočné pozici bude pro tým velkou výhodou, ale jak prohlásil trenér Dortmudu Edin Terzic minulý měsíc, Reyna se dlouhodobě chce uplatňovat jako možnost na pozici číslo 10 nebo osmičky, což by mohlo být problém, pokud Nuno upřednostní současnou formaci 4-2-3-1. Forrestová typická trojice útočníků (Chris Wood, Anthony Elanga, Nicolás Domínguez) je v podstatě zaměnitelná, ale získání místa číslo 10 na začátku bude pro Reynu obtížné. Tuto pozici zastává nejdražší hráč Forrestu a vynikající hráč Morgan Gibbs-White, který byl kapitánem týmu v posledním zápase proti Arsenalu v Premier League.

Gibbs-White byl v každém ligovém zápase k vidění kromě porážky 2:3 s Brentfordem 20. ledna, kterou vynechal kvůli bolestem břicha. Pokud se tedy bude pokračovat v této formaci 4-2-3-1, pravděpodobně se Reyna začne stavět na kraje.

Změna formace by mohla být pro Reynu příznivá. Forrest měl řadu hráčů na mezinárodních zápasech Afrického poháru národů – Ibrahim Sangaré (Pobřeží slonoviny), Willy Boly (Pobřeží slonoviny), Ola Aina (Nigérie), Sèrge Aurier (Pobřeží slonoviny), Cheikhou Kouyaté (Senegal) a Moussa Niakhaté (Senegal), zatímco vynikající Elanga byl zraněný. Až se vrátí, může to vést k tomu, že Nuno přejde k formacím, které upřednostňoval během svého působení ve Wolves, kde dával přednost formaci 3-4-3, která se přepínala na 4-5-1 nebo 3-4-2-1. Oba systémy by mohly znamenat, že se Reyna bude uplatňovat jako jeden z čísla 10 spolu s Gibbsem-Whitem, kteří budou spolupracovat s útočníkem Taiwem Awoniyim.

Pokud se Nuno rozhodne pro středopolařský trojúhelník, pak by Reyna mohl zaujmout pozici číslo 8. Jeho všestrannost je zde velice prospěšná, ale doufáme, že se dostane k dostatečnému množství času na pozici číslo 10, kterou si přeje.

Pokud se Reynův hostovací pobyt osvědčí, může se přeměnit v trvalý přestup, ale zde mohou být věci složité. S žádnou možností v dohodě jsou Reynovy vyhlídky na dlouhodobý pobyt ve Forrestu již částečně mimo jeho možnosti. Pokud nedosáhnou záchranu, bude to znamenat letní přestavbu za účelem snížení rozpočtu na platy hráčů. Dokonce i když zůstanou v Premier League, s ohledem na jejich doteky s PSR v této sezóně podepsat Reynu na plný úvazek nebude levnou záležitostí. Je rovněž pravda, že Dortmund nemá žádný tlak na to se Reyny zbavit, protože mu ještě zůstává jeden rok smlouvy.

FAQ:

1. Proč opouští Giovanni Reyna Borussii Dortmund?
Giovanni Reyna opouští Borussii Dortmund, protože chtěl získat pravidelný herní čas v prvním týmu a potřeboval změnu prostředí.

2. Kam jde Giovanni Reyna na hostování?
Giovanni Reyna míří na hostování do anglického klubu Nottingham Forest.

3. Byla dohoda o hostování spojena s možností trvalého přestupu?
Ne, hostovací dohoda nezahrnuje možnost trvalého přestupu. Dortmund však prodloužil Reynovu smlouvu až do konce sezóny 2025-26, což znamená, že se velmi pravděpodobně bude moci vrátit do Dortmundu.

4. Které kluby měly zájem o Giovanniho Reynu?
Kromě Nottingham Forestu měly o Reynu zájem také kluby jako Marseille, AS Monaco, Lyon, Real Sociedad, Sevilla, Villarreal, Benfica, Wolverhampton Wanderers a Fiorentina.

5. Jaký vliv bude mít Giovanni Reyna ve Forrestu?
Reyna bude mít větší výzvu prosadit se v týmu Nottingham Forest. Bude se muset adaptovat na nové prostředí a bojovat o herní čas.

6. Na jakou pozici se hodí Giovanni Reyna?
Giovanni Reyna je všestranný útočník, ale preferuje hraní na pozici číslo 10 nebo osmičky.

Další informace o Giovanni Reynovi:
Borussia Dortmund