Boj s PTSP vedl Jim Tietjense k novému životu plnému nečekaných zvratů

Jim Tietjens, mladý americký voják, bojoval s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSP) a nakonec si vzal vlastní život. Avšak díky tomu, že se rozhodl darovat své orgány, se stal příkladem plného života – života plného úspěchů. Po celou tu dobu, tento bývalý fotbalista našel “záchranu” ve svých úspěších, a proto se rozhodl pojmenovat svoji autobiografii právě ZÁCHRANY.

Jim Tietjens má skvělé životopis, ale co je pro něj nejdůležitější je jeho srdce – nebo bychom měli říct jeho tři srdce. Přes 23 let pracoval jako ředitel prodeje a marketingu v Anheuser-Busch a předtím více než 13 let jako manažer prodeje a marketingu v Rawlings Sporting Goods. U Rawlings získal prestižní ocenění Zlatého rukavice. A navíc prodělal dvě transplantace srdce. Měl své původní srdce, první transplantované srdce a srdce, které dnes bouchá v jeho hrudi.

Za celý svůj život dokázal více než jiní tři lidé. Nyní se vydal na novou cestu ve svém životě – jako “autor”. Od svých dní na Oakville High School a Saint Louis University, kde je jméno Jim Tietjens známé jako vynikající fotbalový brankář, až po jeho profesionální kariéru ve fotbale, účast na U.S. Under 19 národním týmu, hraní v NASL, MISL a United Soccer League, a jeho úspěchy v korporátním světě, zdá se, že se neustále snaží dosahovat nových cílů.

V knize SAVES, kterou právě vydal, popisuje svůj neuvěřitelný život ve světě profesionálního fotbalu, kde zachraňoval zápasy pro různé týmy, včetně Ft. Lauderdale Strikers a Ft. Lauderdale Sun, dokud mu tým, za který hrál, nezrušil smlouvu. Poté přijal práci v Rawlings a zároveň mu diagnostikovali srdeční problémy a zjišťovali, že celá jeho rodina nese gen pro idiopatickou kardiomyopatii (ICM). Podle Národního zdravotnického ústavu je ICM primární srdeční porucha spojená s abnormalitami tloušťky srdeční stěny, velikosti srdeční dutiny, kontrakcí, relaxací, vedením a rytmu.

Jim Tietjens ztratil několik členů své rodiny, včetně své sestry Karen, která zemřela v roce 1989 ve věku 32 let. V roce 1992 byl Jim Tietjens na vlastní žádost odstaven na lavičku, ale díky transplantaci srdce se mu podařilo přežít.

Barnesova nemocnice a celý transplantovaný svět mu pomohly přežít. Od té doby podstoupil vaskulární operaci v říjnu a listopadu 2023. Na fotografii je vidět vlevo s ošetřovatelkou na oddělení cévní chirurgie.

“V životě jsem se setkal s mnoha výzvami, ale vždy jsem pokračoval,” řekl Tietjens. “Moje první výzva nastala, když mi bylo jenom 21 měsíců a zemřel můj otec. Vyrůstat bez vzoru v životě ve mně zanechalo velkou prázdnotu. Moje matka mi ale svou vlastní cestou ukázala, jak se vzpamatovat a nikdy nevzdat se, když jsem se dostal na kolena. Měl jsem také dva skvělé trenéry, kteří mi sloužili jako mentoři a vzory.”

Jim Tietjens je členem Síně slávy Oakville H.S. a SLU Hall a také Fotbalové síně slávy ve St. Louis.

Jeho nová kniha s názvem ZÁCHRANY pojednává o jeho neuvěřitelném životě ve světě profesionálního fotbalu a o tom, jak zachraňoval zápasy pro různé týmy, včetně Ft. Lauderdale Strikers a Ft. Lauderdale Sun až do dne, kdy musel ukončit kariéru kvůli srdečním problémům. Kniha se také zabývá jeho rodinou a zjištěním, že všichni jsou nositeli genů pro kardiomyopatii.

Jak Jim Tietjens překonal všechny překážky? Jak si udržel tak pozitivní postoj?

“Rozhodl jsem se nikdy nebýt naštvaný na Boha a přijmout svou situaci jako kříž, který musím nést na této Zemi,” řekl. “Je to součástí mého každodenního života. I když jsem měl nemocné srdce, měl jsem silnou mentální podporu a důvěru v to, jak jsem přistupoval k těmto výzvám.

Moje matka mě vždy učila, že neexistují žádné výzvy, kterým bych nemohl čelit. Měl jsem velkou důvěru ve své lékaře a věděl jsem, že pokud splní svoji část, já splním tu svou. Už před dlouhou dobou jsem se rozhodl, že se nebudu vnímat jako pacient, ale jako silný člověk fyzicky i mentálně. Vždycky mám plán na zotavení a to mi hodně pomohlo.”

Jeho dcera Annie, která pracuje jako sestra na kardiologické jednotce intenzivní péče v Barnesově nemocnici, stála po jeho boku během jeho lékařských problémů.

“Pracuje se stejnými lékaři, kteří mi zachránili život,” řekl Tietjens.

Další osoba, která mu stála po boku během jeho zdravotních potíží, byl jeho syn Jimmy a dcera Annie. Oba jsou na fotografii vlevo s ním večer, kdy byl uveden do Síně slávy fotbalu ve St. Louis. Jim Tietjens se cítí vděčný všem, kdo mu pomohli a zůstali po jeho boku během jeho zdravotních výzev – a dvě transplantace srdce nebyly jeho jedinými potížemi, měl jich mnoho dalších včetně 14 operací na nohou během 30 měsíců (2021-2023).

Jak overcoming všechny setbacks? Jak zůstal tak pozitivní?

“Vždy jsem vybíral, že nebudu naštvaný na Boha a přijmu svoji situaci jako kříž, který musím nést na této Zemi,” řekl Tietjens.

Časté otázky (FAQ):

1. Kdo byl Jim Tietjens?
Jim Tietjens byl mladý americký voják, který bojoval s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSP) a nakonec si vzal vlastní život. Byl také bývalým fotbalistou a pracoval v oblasti prodeje a marketingu.

2. Co je posttraumatická stresová porucha (PTSP)?
Posttraumatická stresová porucha (PTSP) je duševní porucha způsobená traumatickou událostí, jako je válečné traumata, útoky, nehody nebo sexuální násilí. Tato porucha může způsobovat znepokojení, noční můry, panické ataky a další symptomy.

3. Co jsou transplantace srdce?
Transplantace srdce je chirurgický zákrok, při kterém se nahrazuje nemocné nebo nefunkční srdce zdravým srdcem od dárce.

4. Co je idiopatická kardiomyopatie (ICM)?
Idiopatická kardiomyopatie (ICM) je primární srdeční porucha, která je spojena s abnormalitami tloušťky srdeční stěny, velikosti srdeční dutiny, kontrakcí, relaxací, vedením a rytmu.

5. Co je kniha “ZÁCHRANY”?
“ZÁCHRANY” je autobiografie napsaná Jimem Tietjensem, který popisuje svůj život ve světě profesionálního fotbalu a své zkušenosti se srdečními problémy a transplantací srdce.

Důležité pojmy:

– Posttraumatická stresová porucha (PTSP)
– Transplantace srdce
– Idiopatická kardiomyopatie (ICM)

Svízané odkazy ke hlavní doméně (ne podstránkám):
jimtietjens.com – oficiální webová stránka Jima Tietjense
barnesjewish.org – webová stránka Barnesovy nemocnice
oakvillehighschool.org – webová stránka Oakville High School
slu.edu – webová stránka Saint Louis University
uslchampionship.com – webová stránka United Soccer League

Tento článek pojednává o příběhu Jima Tietjense, který překonal mnoho výzev v životě a díky svému pozitivnímu přístupu dokázal dosáhnout úspěchu.