Změna směru: Od fotbalu k atletice – Příběh Davis Love na Olympijských kvalifikacích

Flannery Davis Love nebyla úplně vyhořelá z fotbalu, ale byla celkem vyčerpaná. Bývalá studentka střední školy Palisade nenašla naplnění, které si přála, když hrála za Division I na St. Mary’s v Kalifornii. Nakonec se ale posunula směrem ke světovému běhání, což bylo pro její mladší já docela překvapení.

Dnes, jen pár let po tom, co objevila svou novou lásku a překonala traumata z minulosti, se Davis Love zúčastňuje olympijských kvalifikací v maratonu v Orlandu.

“Dostat se sem byl vždycky cíl,” řekla Davis Love. “Pro většinu žen zde toto je naše paráda. Tohle jsou naše Olympiády. Jsme zde a žijeme tuto chvíli. Jsme mezi 173 nejlepšími maratonkami v zemi v tomto období a to je to, na co mohu být hrdá.”

Její čas do dnešního závodu je 2 hodiny, 36 minut a 52 sekund. Právě za hranicí 2:37:00, ale za těmi nejlepšími. Přesto jí to osekalo 12 minut z jejího osobního rekordu a ukazuje, jak daleko se posunula od svých fotbalových začátků na Západních svazích.

Davis Love maturovala na střední škole Palisade v roce 2012 a na podzim hrála za Gaels. Byl to fotbal, který byl její celý život. Hra ji pomohla najít komunitu během středoškolských let, což je pro každého důležité období života. Ale přísná soutěživost a verbální obtěžování, zejména ve vysokoškolské úrovni, na ní začaly působit. Sice milovala hrát, milovala své spoluhráčky a milovala svého trenéra ve svém posledním ročníku. To platilo zvlášť, když si v roce 2013 poranila kotník jako student druhého ročníku.

“To byla úplně jiná hra. Jste na vysoké škole poprvé a nikdo vás nepřipravuje na ten druh perspektivy a duševního postoje, který často programy podporují, což je, že tam jste proto, abyste výkonem splňovali očekávání. Nazýváme se student-athleťani, ale upřímně řečeno, mnoho programů vás ale chová spíše jako athleťany-studenty,” řekla Davis Love. “Pro mě to bylo opravdu těžké a měla jsem obtížného trenéra.”

Davis Love běh objevila, když si zavěsila kopačky na hřebík. Nebo spíše znovuobjevila běhání. Když studovala na St. Mary’s, běhala za atletický tým na střední škole, skákat překážky a sprintovat. Ale být vytrvalostním běžcem? To vůbec nechápala.

“Když jsem byla na střední škole, nemohla jsem běh vystát,” řekla Davis Love s ironií. “Byla jsem tak zamilovaná do fotbalu, že jsem chodila jednou týdně na atletický trénink během fotbalové sezóny. Nikdy jsem nepřekročila hranici 400 metrů a trenéři mě prosili… Při pohledu na ty dlouhé tratě to vypadalo jako utrpení.”

“Teď tu běžím 42 kilometrů,” řekla Davis Love.

Běhání začala Davis Love na St. Mary’s ve svém posledním semestru. Poté si našla zaměstnání v oblasti San Francisco Bay a běhání jí pomáhalo najít význam života. Vrátila se do Colorada a zamilovala se do běhání v Boulderu díky svému nynějšímu manželovi Guy Love, ultramaratonci.

“Pak jsem se brzy zcela přidala,” Davis Love se zasmála.

Čím více běhala, tím víc to milovala. Tato láska pomalu rostla, částečně proto, že to nechtěla brát jako soutěž, ale jen jako něco, s čím si užije zábavu.

“Skutečně si myslím, že podvědomě jsem se jen snažila vyhnout závazku a oddanosti, protože jsem věděla, jak těžké bylo po neúspěchu, když jsem se příliš angažovala,” přiznala Davis Love.

Davis Love měla zacíleno na účast v olympijských kvalifikacích a její trenér jí dal táhnutí za uši. Buď se úplně zapojí nebo se do kvalifikací nedostane.

Musela tvrdě pracovat na překonání úzkosti z těch prvních let univerzitního fotbalu. Rychle rozjela motor v roce 2022 a v říjnu 2023 se kvalifikovala na olympijské kvalifikace.

Flannery Davis Love ví, v jaké je situaci. Kvalifikaci na Olympiádu asi nedosáhne. Ale jen to, že se dostala do Orlanda a že bude závodit v dnešním závodě, je vzhledem ke všem okolnostem mimořádným úspěchem.

“Je to prostě úžasné se sem dostat,” řekla. “Dostat se sem byl vždycky cíl… Nikdy jsem nepřekonala svůj osobní rekord na maratonu. Pokud poběžím o pár vteřin rychleji, na to doufám (dnes). A především, i když to zní banálně, těším se na to. Být tady, se sem dostat, to je třešnička na dortu.”

Často kladené otázky:

1. Jaký je cíl Flannery Davis Love?
Flannery Davis Love se zúčastňuje olympijských kvalifikací v maratonu v Orlandu. Jejím cílem je dostat se na Olympiádu.

2. Jaké je Davis Loveho nejlepšího čas na maratonu?
Její nejlepší čas na maratonu je 2 hodiny, 36 minut a 52 sekund.

3. Jak Davis Love hodnotí svoji cestu od fotbalu k běhu?
Davis Love hodnotí svoji cestu jako překvapení a úspěch. Běh ji naplnil více než fotbal.

4. Jak Davis Love objevila lásku k běhání?
Davis Love znovuobjevila lásku k běhání, když již hrála fotbal a zavěsila svoje fotbalové kopačky na hřebík. Postupně se do běhání zamilovala a začala ho provozovat pravidelně.

5. Jaké problémy Davis Love zažívala ve vysokoškolském fotbalovém týmu?
Davis Love zažívala problémy s přílišnou soutěživostí a verbálním obtěžováním ve vysokoškolském fotbalovém týmu.

6. Proč Davis Love začala běhat?
Davis Love začala běhat, protože jí to pomáhalo najít smysl života a získala podporu od svého manžela.

7. Jak Davis Love hodnotí svou účast na olympijských kvalifikacích?
Davis Love si je vědoma, že pravděpodobně nedosáhne na účast na Olympiádě, ale je přesto hrdá, že se dostala na olympijské kvalifikace a že může závodit.

Definice klíčových pojmů:

– St. Mary’s: Soukromá katolická univerzita v Kalifornii.
– Division I: Nejvyšší sportovní úroveň, kterou přijímá univerzitní asociace v USA.
– Maraton: Dlouhodobý běh o délce 42,195 kilometru.
– Gaels: Název sportovního týmu na St. Mary’s, který reprezentuje univerzitu ve sportovních soutěžích.
– Kotník: Část nohy mezi nohou a chodidlem.
– Colorado: Stát na západě Spojených států.
– Boulder: Město v Coloradu, známé pro svou běžeckou komunitu.
– Ultramaraton: Extrémně dlouhý běh na velké vzdálenosti, obvykle delší než 42 kilometrů.

Svědomitě kontrolujte aktuálnost URL adres a použijte je pouze, pokud jsou odkazy plně platné.