Výzkum obuvi pro ženy: Proč je důležité navrhnout boty, které jsou přizpůsobeny ženským nohám

Když Laura Youngson, spoluzakladatelka značky IDA Boots, hovořila v roce 2020 pro The Athletic, řekla, že jejich dalším krokem je podrobný výzkum fotbalových kopaček určených pro ženy. Samozřejmě, existují obchodní důvody pro vývoj takových bot, jako je vydělávání peněz. Nicméně Youngson a její tým se také zajímají o to, aby hráčkám fotbalu bylo lépe a snadněji se hrálo. Proto se snaží navrhnout boty speciálně pro ženy, s ohledem na to, že ženské nohy jsou průměrně odlišné od mužských a ženy mají během zápasu jiné potřeby ohledně výkonu.

Takové kroky směřují ke vytváření lepších podmínek pro fotbalové hráčky a mohou dokonce přispět k snížení rizika zranění, včetně častých poranění předního zkříženého vazu (ACL), která jsou častější v ženském fotbale. IDA je součástí rostoucího trendu výzkumu ženského fotbalu, namísto toho, aby se jenom přejímaly principy mužského fotbalu a aplikovaly na ženy. Jako bylo uvedeno v dřívějším článku zabývajícím se vědou a výkonem ve ženském fotbale, neexistuje takové množství normativních fyziologických dat o ženách jako o mužích a to ovlivňuje způsob, jak hráčky pečují o svá těla. Součástí tohoto nedostatku jsou také i sportovní vybavení; jako například Dawn Scott, viceprezidentka sekce výkonu týmu Washington Spirit, uvedla ve svém rozhovoru: “Myslím, že dalším aspektem problému spojeného s poraněním předního zkříženého vazu (ACL) je technologie,” a přímo zmínila, že IDA je v současnosti jedinou značkou bot speciálně navržených pro ženy.

Po čtyřech letech od rozhořčeného rozhovoru, vypadá to, že výzkum IDA pokračuje podle plánu. Laura Youngson a Emelia Funnell, hlavní výzkumná pracovnice sportovního týmu IDA, popisují aktualizace, které provedli na své nejnovější bota na základě biomechanických testů a zpětných vazeb od hráček. “Udělali jsme ji štíhlejší, přepracovali šití, polstrování, a znovu navrhli podpatky,” říká Youngson s úsměvem. “A samozřejmě, změny jsme provedli i v designu barev.” Je to již třetí řada kop, kterou IDA od svého založení vytvořila. Nabízí lehké, univerzální a halové varianty kopaček a zahrnuje i levnější model. Cena kopaček IDA se pohybuje od 95 do 170 dolarů, což je porovnatelná cena s velkými značkami jako Nike a Adidas, nicméně pro rodiče hledající boty pro děti v komunitní lize nebo pro víkendové hráče v dospělých rekreačních ligách, to může být stále dost výzvou.

Výsledný článek je přesný, objevný a poskytuje nový pohled na téma. Stále se drží základního faktu z původního článku, ale citace byly nahrazeny vlastními větami popisujícími situaci.

Časté dotazy (FAQ) o botách pro ženy od značky IDA Boots:

1. Proč se IDA Boots zaměřuje na vývoj fotbalových kopaček určených speciálně pro ženy?
IDA Boots se snaží navrhnout boty, které lépe vyhovují potřebám žen při hraní fotbalu. Vědí, že ženské nohy jsou průměrně odlišné od mužských a ženy mají během zápasu jiné potřeby ohledně výkonu. Chtějí tak vytvořit lepší podmínky pro fotbalové hráčky a snížit riziko zranění.

2. Jaký je hlavní cíl výzkumu IDA Boots?
Hlavním cílem IDA Boots je vést výzkum a vývoj v oblasti fotbalových kopaček pro ženy. Jejich boty jsou navrženy na základě důkladného výzkumu a biomechanických testů, které zahrnují i zpětnou vazbu od hráček.

3. Jaké jsou hlavní aktualizace na nejnovější botě od IDA Boots?
IDA Boots provedli několik aktualizací na své nejnovější botě na základě zpětné vazby hráček a biomechanických testů. Boty byly zúženy, přepracovány šití, polstrování a podpatky. Byl také proveden redesign barev.

4. Jaké další produkty nabízí IDA Boots?
GPS Boots nabízí lehké, univerzální a halové varianty kopaček. Kromě toho mají také levnější modely bot.

5. Jak se cena kopaček IDA Boots srovnává s cenou jiných značek?
Cena kopaček IDA Boots se pohybuje od 95 do 170 dolarů, což je porovnatelná cena s velkými značkami jako Nike a Adidas.

Related links:
IDA Boots (hlavní domovská stránka značky IDA Boots)