UEFA Národní liga se chystá na velkou událost: Rozlosování sezóny 2024-2025

Od svého zahájení v roce 2018 získala UEFA Národní liga širokou podporu jako úspěšná událost. Přes počáteční skepsi se tato událost v posledních šesti letech stále zvyšuje na popularitě.

Jedním z důvodů je, že země, které mají problémy s účastí na dvou hlavních mezinárodních šampionátech, často volí cestu play-off. Pro zařazení do soupisky pro letošní Euro 2024 v Německu se příští měsíc utká 12 zemí.

UEFA Národní liga si vytkla za cíl oživit mezinárodní kalendář. Když se nekonají mistrovství světa ani evropské šampionáty, není tolik zbytečných přátelských zápasů, které by vyplnili mezeru.

Na čtvrtečním losování UEFA Národní ligy v Paříži byly určeny skupiny soutěže pro čtvrtou sezónu v roce 2024-2025. Výsledkem losování bude utkání mezi Anglií a Irskou republikou.

Anglie, která byla kvůli špatným výkonům v roce 2022 přeřazena ze špičkové soutěže, nyní soutěží ve skupině B. V této skupině se utká se týmy Řecka, Irska a Finska. Tato utkání se odehrají v září, říjnu a listopadu tohoto roku.

Na počátku byla do skupiny zařazena Kazachstán, ale kvůli cestovním omezením byl později vyřazen. Na jeho místo bylo přidáno Řecko, aby se tvořily čtyři týmy.

Anglie postoupí, pokud skončí první ve skupině. Pokud skončí druhá, bude se muset utkat ve vyřazovacím zápase s týmem, který skončí třetí ve skupině A. Pokud skončí třetí ve skupině B2, bude hrát v soutěži o sestup. Pokud však skončí poslední, přejde přímo do soutěže C.

Skotsko bude soutěžit ve skupině A. Po vyhnutí se týmům jako Francie, Itálie a Španělsko se utká s Polskem, Chorvatskem a Portugalskem. Wales se utká ve skupině B s Černou Horou, Islandem a Tureckem. Pokud Severní Irsko chce postoupit ze soutěže C, musí porazit Bulharsko, Bělorusko a Lucembursko.

Ve skupině A4 se utkají Srbsko, Dánsko, a obhájci titulu z předchozího ročníku, Španělsko. Do “skupiny smrti” byli zařazeni Italové, kteří se stali mistrem Evropy. V lize Národů, která začíná 5. září a končí 19. listopadu, se utkají s Francií, Belgií a Izraelem. Vítězové turnaje postoupí do čtvrtfinále v březnu 2025.

Azzurri se utkají s Izraelem, Belgii a s vítězi loňského turnaje, Francií, jak na domácím, tak na venkovním hřišti.

Skupinová fáze skončí v polovině listopadu, první kolo zápasů se bude konat od 5. do 7. září. V letošním roce bude UEFA Národní liga zavádět nové vyřazovací kolo, ve kterém postoupí do čtvrtfinále dva nejlepší týmy každé skupiny v lize A. Čtyři dvojice se pak utkají o postup do finále.

Nejhorší týmy v ligách A a B budou přeřazeny, zatímco nejlepší týmy v ligách B, C a D budou automaticky povýšeny. Liga D se stane domovem pro dva nejméně hodnocené týmy z ligy C.

Často kladené otázky (FAQ) o UEFA Národní lize 2024-2025

1. Co je UEFA Národní liga?
UEFA Národní liga je mezinárodní fotbalová soutěž založená v roce 2018, kterou organizuje UEFA. Cílem soutěže je oživit mezinárodní kalendář fotbalových zápasů.

2. Jaké země se účastní UEFA Národní ligy?
UEFA Národní liga je otevřena pro účast týmů z různých zemí Evropy.

3. Jaký systém má UEFA Národní liga?
Soutěž je rozdělena do skupin, ve kterých se týmy utkávají mezi sebou. Nejlepší týmy postupují do vyřazovací fáze, která vede až k finálovému zápasu.

4. Jaké jsou skupiny soutěže UEFA Národní liga 2024-2025?
Skupiny soutěže pro čtvrtou sezónu v roce 2024-2025 jsou následující:
– Skupina A: Skotsko, Polsko, Chorvatsko, Portugalsko
– Skupina B: Wales, Černá Hora, Island, Turecko
– Skupina A4: Srbsko, Dánsko, Španělsko, Itálie
– League of Nations Group 1: Francie, Belgie, Itálie

5. Jaké jsou pravidla postupu ve skupinách?
Nejlepší týmy každé skupiny postupují do vyřazovací fáze soutěže. V soutěži je také systém sestupu a automatického povýšení mezi ligami.

6. Jaké jsou termíny zápasů v UEFA Národní lize 2024-2025?
Zápasy v letošní sezóně UEFA Národní ligy se konají od září do listopadu 2024.

7. Kam postoupí vítězové UEFA Národní ligy 2024-2025?
Vítězové soutěže postoupí do čtvrtfinále, které se koná v březnu 2025.

Pro více informací navštivte oficiální webové stránky UEFA Národní ligy: Odkaz na UEFA Národní liga