Stephen Chow: More than Just Kung Fu Hustle

Stephen Chow’s Kung Fu Hustle celebrated its twentieth anniversary this year, reminding us of the hilarious and imaginative martial arts comedy that captivated audiences and critics in 2004. While many of us may have lost count of the number of times we watched this film on repeat, it’s worth exploring Chow’s other works that have not received as much international attention.

Following the success of Kung Fu Hustle, Chow continued to create films, primarily as a director rather than appearing as an actor. However, these films, despite being huge hits in China and other parts of Asia, have not gained much exposure beyond the region. Regrettably, I, too, have not seen any of Chow’s movies since Kung Fu Hustle, realizing the missed opportunity to experience his later works.

Chow’s most recent film, The New King of Comedy, was released in 2019, making it feel like yesterday. However, it’s clear that I, and perhaps many others, need to catch up and delve into his filmography. Rewatching not only Kung Fu Hustle but also another one of his popular films, Shaolin Soccer, reignited my curiosity about Chow’s career and creations.

But what led me to revisit these movies in the first place? It was an extraordinary volleyball clip that resembled a scene straight out of a Stephen Chow film. The clip, posted by u/ligonsk in gifs, showcased impressive skills and synchronization, reminiscent of the director’s signature style. It’s a shame that no one in the comments attempted to add Dragonball Z-style effects to enhance the scene, missing a creative opportunity.

In conclusion, Stephen Chow’s legacy extends far beyond Kung Fu Hustle, and it’s time to explore his lesser-known films that have delighted audiences in Asia. Let’s not miss the chance to appreciate his unique brand of humor and creativity in both his directorial and acting endeavors.

Odpovědi

Časté dotazy (FAQ)
1. Jaké je nejnovější Chowovo filmové dílo?
– Nejnovějším Chowovým filmem je “The New King of Comedy” (2019).

2. Jaká je Chowova filmografie po filmu Kung Fu Hustle?
– Chow pokračoval ve vytváření filmů, především jako režisér, než aby se objevoval jako herec. Jeho filmy se však převážně úspěšné v Číně a v dalších částech Asie nedostaly tolik mezinárodní pozornosti jako Kung Fu Hustle. Bohužel ani já jsem od té doby, co jsem viděl Kung Fu Hustle, neviděl žádný z jeho dalších filmů, takže jsem se nyní připravil o možnost zažít jeho pozdější tvorbu.

3. Co bylo inspirací k opětovnému shlédnutí filmů Kung Fu Hustle a Shaolin Soccer?
– Měl na to vliv neobvyklý volejbalový klip, který se podobal scéně přímo ze Stephenova filmu. Klip ukázal dovednosti a synchronizaci, připomínající styl režiséra. Je škoda, že v komentářích nikdo nezkusil přidat efekty ve stylu Dragonball Z, což by byla kreativní příležitost.

Definice
– Kung Fu Hustle: Komedie o bojových uměních režírovaná a hlavně napsaná a produkovaná Stephanem Chowem. Je to premiová hongkongská komedie s prvky kung fu.
– Shaolin Soccer: Filmový žánr komedie, který kombinuje bojová umění a fotbal. Režíroval a napsal ho Stephen Chow.

Související odkazy
stephenchow.net
IMDb – Stephen Chow