SoFi Stadium připravuje renovace kvůli Mistrovství světa ve fotbale 2026

SoFi Stadium začne v pondělí provádět renovace, které mají zvětšit prostor hřiště, aby bylo možné hostit osm zápasů během Mistrovství světa ve fotbale v roce 2026. Tato nová informace přichází od Kevin Demoff, ředitele provozu Los Angeles Rams. Podle Demoffa se renovace týká výměny betonu v rohových částech tribun za sklápěcí sedadla, která je možné při fotbalových zápasech zasunout.

Renovace by měly ukončit dlouho trvající obavy ze strany fotbalových organizací ohledně šířky fotbalového hřiště, které se ve stadionu SoFi nepohodlně vešly. Stadion totiž byl primárně navržen pro hostování dvou týmů NFL na užších hřištích amerického fotbalu.

“Jedná se pouze o změnu prefabrikovaného betonu v rohových částech stadionu na sklápěcí systém,” řekl Demoff v neděli. “Budeme mít stejnou kapacitu sedadel a stejný formát a rozvržení. Jediný rozdíl bude v tom, že několik řad ve vyhraněných místech bude mít sklápěcí sedadla namísto trvalého uspořádání.”

Stadion SoFi nebyl vybrán pro finále Mistrovství světa ve fotbale ve stanoveném Harmonogramu FIFA, přestože byl později podpořen samotným stadionem a losangeleským pořadatelským výborem. Nicméně, stadion v Inglewoodu bude mít v turnaji významnou roli, zejména bude hostit zahajovací zápas mužské reprezentace USA a dva z tří skupinových zápasů.

Stadion bude hostit celkem pět zápasů ve skupinové fázi, následované dvěma zápasy vyřazovacího kola osmifinále a čtvrtfinále 10. července 2026.

Stavební práce na tomto více miliardovém stadionovém projektu mají být dokončeny do května tak, aby bylo možné v červnu pořádat zápasy Copa América a možné přátelské utkání Arsenalu na konci léta. Za renovace, které zůstanou na místě i po skončení Mistrovství světa, při nichž se hraje fotbal, zaplatí majitel stadionu Stan Kroenke, který vlastní také Rams, Arsenal a mistra NBA Denver Nuggets.

Na Mistrovství světa bude na SoFi Stadium dočasně položeno trávníkové hřiště namísto jeho obvyklého umělého povrchu. Stadion již hostil fotbalové turnaje na svém běžném povrchu, včetně finále CONCACAF Gold Cup v roce 2022, které vyhrála Mexiko.

FIFA neprozradila důvody svého rozhodnutí o finále, ale úzkostlivost hřiště byla často uváděna jako jeho negativní stránka. Demoff však tvrdil, že tyto obavy byly přehnané, a odsoudil vlnu negativní publicitu za poslední léta ohledně velikosti stadionu a domnělé neochoty Kroenkeho provést renovace.

“V posledních letech bylo napsáno hodně článků o našem stadionu a o tom, co mohl nebo nemohl dělat, ale nic z toho nebylo pravdivé,” řekl Demoff. “Stadion byl vždy navržen tak, aby hostil Mistrovství světa. Změny, které provedeme ve stadionu, byly vždy plánovány pro Mistrovství světa. Je to dost jednoduchý úprava.”

Demoff uznal, že SoFi Stadium byl vždy navržen tak, “aby byl nejlepším možným stadionem NFL”. Stadion hostí alespoň 20 zápasů NFL ročně jako domovský stadion Rams a Los Angeles Chargers a již hostil victory Rams ve Super Bowlu 56 v únoru 2022. Další Super Bowl se tam bude hrát v únoru 2027 a stadion bude hrát významnou roli také na olympiádě v roce 2028.

Ačkoli losangeleský pořadatelský výbor Mistrovství světa nedostal finále, pouze AT&T Stadium v Arlingtonu, Texas, bude hostit více zápasů než SoFi.

“Ještě před třemi měsíci psali všichni články o tom, že SoFi byl venku, ale nikdy jsme to nevzdali,” řekl Larry Friedman, spolupředseda losangeleského pořadatelského výboru. “To, s čím jsme nakonec skončili, je možnost ukázat tým mužské reprezentace USA. Všichni oči budou upřeny na tenhle zahajovací zápas a pak máme ten třetí zápas (USA), který by mohl mít na hře všechno.”

Časté dotazy (FAQ) ohledně renovací SoFi Stadium pro Mistrovství světa ve fotbale:

1. Jaké renovace se budou provádět na SoFi Stadium?
Odpověď: SoFi Stadium bude provádět renovace, které zvětší prostor hřiště a umožní hostit osm zápasů během Mistrovství světa ve fotbale v roce 2026. Konkrétně dochází k výměně betonu v rohových částech tribun za sklápěcí sedadla.

2. Proč se renovace provádějí?
Odpověď: Renovace jsou prováděny z důvodu obav fotbalových organizací ohledně šířky fotbalového hřiště, které se ve stadionu SoFi nepohodlně vešly. Stadion byl původně navržen pro americký fotbal, který se hraje na užších hřištích.

3. Kdo zaplatí za renovace?
Odpověď: Majitel stadionu, Stan Kroenke, zaplatí za renovace, které zůstanou na místě i po skončení Mistrovství světa.

4. Jaké zápasy bude SoFi Stadium hostit během Mistrovství světa?
Odpověď: SoFi Stadium bude hostit zahajovací zápas mužské reprezentace USA a dva z tří skupinových zápasů. Celkem se na stadionu odehrají pět zápasů ve skupinové fázi, následované dvěma zápasy vyřazovacího kola osmifinále a čtvrtfinále.

5. Kdy by měly být renovace dokončeny?
Odpověď: Stavební práce na stadionu mají být dokončeny do května, aby bylo možné pořádat zápasy Copa América v červnu a přátelské utkání Arsenalu koncem léta.

6. Bude se hrát na trávníku nebo umělém povrchu?
Odpověď: Na Mistrovství světa bude na SoFi Stadium dočasně položeno trávníkové hřiště namísto jeho obvyklého umělého povrchu.

7. Jakou roli bude hrát SoFi Stadium ve sportovních událostech po Mistrovství světa?
Odpověď: SoFi Stadium je domovským stadionem Los Angeles Rams a Los Angeles Chargers a v roce 2022 hostil Super Bowl 56. Stadion bude také hostit Super Bowl v roce 2027 a má významnou úlohu na olympiádě v roce 2028.

Definice klíčových pojmů:

– SoFi Stadium: Fotbalový stadion nacházející se v Inglewoodu v Los Angeles, který je domovským stadionem Los Angeles Rams a Los Angeles Chargers. Je jedním z dějišť Mistrovství světa ve fotbale v roce 2026.

– Mistrovství světa ve fotbale: Mezinárodní fotbalový turnaj, který se koná každé čtyři roky a účastní se ho národní týmy z celého světa.

– Sklápěcí sedadla: Sedadla, která je možné sklápět do nadýchaného tvaru, aby se uvolnil více prostoru na tribuně.

– Renovace: Proces opravy, vylepšení nebo přestavby stávajícího zařízení nebo objektu.

– Beton: Stavební materiál složený z cementu, vody, písku a kameniva, který slouží k vytvoření pevného a odolného povrchu.

– Tribuna: Část stadionu určená pro sedící diváky.

– NFL: National Football League – profesionální americká fotbalová liga.

– Copa América: Mezinárodní fotbalový turnaj, který se koná mezi národními týmy Jižní Ameriky.

Další informace:
Oficiální stránka SoFi Stadium
Oficiální stránka Mistrovství světa ve fotbale