Plány na zavedení modré karty v fotbale jsou zrušeny

V posledních letech byly změny v pravidlech fotbalu častým zdrojem kontroverzí a debat, zejména v době VARu.

“Offsides podpaždím” a neshody ohledně toho, co by mohlo nebo nemuselo být považováno za faul rukou v závislosti na dané soutěži, jsou rozhovory, které fanoušci před deseti lety nikdy nečekali.

Mezinárodní fotbalová asociace (IFAB) je světovým orgánem pro stanovování pravidel tohoto sportu a byla připravena na velké oznámení 9. února. Nyní se zdá, že nepřátelská reakce vyvolala přehodnocení.

Ale co je modrá karta a je fotbal připraven přijmout vyloučení na čas? Po bouřlivém období je opravdu ve prospěch kohokoli další zemětřesení změny toho, jak hra funguje?

Další seismická změna fotbalových pravidel je vskutku ve zájmu všech?

Konta ve sportovním deníku Telegraph 8. února odhalila, že IFAB plánovala zahájit pokusy s vyloučením na čas.

Ve fotbale již existují červené karty na vyloučení hráčů ze zbytku zápasu a žluté karty nebo napomenutí pro méně závažné přestupky. Hráč je také vyloučen, pokud inkasuje dvě žluté karty.

Návrh IFAB se zaměřuje na jisté přestupky – zejména cynické, taktické fauly nebo napadení rozhodčích – které by mohly být považovány za závažnější v rámci žlutých karet, ale ne dostatečně vážné na červenou kartu.

Takové případy jsou někdy nazývány nepříliš přijatelným výrazem “oranžová karta”. Podle plánů IFAB by hráčovi byla ukázána modrá karta a na 10 minut by byl odejmut z hřiště.

Důvodem pro volbu barvy modré je možnost jasného rozlišení od žluté a červené. Byla by to první nová karta zavedená ve fotbale od roku 1970, kdy byly přijaty červené a žluté karty.

Modré karty by se počítaly stejným způsobem jako žluté karty. Pokud hráč obdrží druhou modrou kartu za zápas nebo kombinaci žluté a modré karty, bude vyloučen.

Top soutěže, jako Premier League a Liga mistrů, měly být podle zpráv vyloučeny z prvních pokusů.

Telegraph však uvedl, že v rámci testování v roce 2024/25 byly uvažovány mužské a ženské FA Cupy v Anglii.

Poté, co vypukla převážně negativní reakce po těchto prvních odhaleních, se Světová fotbalová federace, FIFA, snažila uklidnit obavy o rychlou změnu v celém sportu.

„FIFA si přeje objasnit, že zprávy o tzv. modré kartě ve vrcholových úrovních fotbalu jsou nesprávné a předčasné,“ uvedla ve svém prohlášení.

„Pokusy tohoto typu by měly, pokud budou provedeny, být omezeny na zodpovědné testování na nižších úrovních, o čemž se FIFA hodlá znovu zmínit při diskusi o této agendě na valné hromadě IFAB 2. března.“

Proč bylo oznámení o modré kartě na odloženo?

Intervence FIFA významně přispěla k negativní reakci, která zahrnovala také prohlášení předsedy UEFA Aleksandera Čeferina, který uvedl, že zavedení vyloučení na čas by bylo „smrtí pro fotbal“.

I když jsou často vykreslovány nepříznivé srovnání mezi problémem nesouhlasu ve fotbale a situací v ragbyové unii, kde je vyloučení na čas běžnou součástí sportu, reakce na návrhy modré karty byly nejlepším případě chladné.

9. února sportovní deník Telegraph uvedl, že IFAB odvolala své plány učinit veřejné oznámení o modrých kartách.

Ještě není jasné, kam tyto návrhy zamíří dál. Převažujícím dojmem je, že fanoušci by byli velmi rádi, kdyby byly odstraněny.

Nicméně, pokud FIFA efektivně zablokovala IFAB zavedení nového pravidla, vyvstává otázka, kdo má konečné právo na pravidla hry.

FAQ:
1. Co je modrá karta ve fotbale?
Modrá karta je nový návrh zavedení vyloučení na čas ve fotbale. Hráč, který dostane modrou kartu, je na 10 minut odejmut z hřiště.

2. Proč byla navržena modrá karta?
Modrá karta byla navržena pro závažnější přestupky, které nejsou dostatečně vážné na vyloučení červenou kartou, ale jsou závažnější než pro žlutou kartu.

3. Jaký je význam barvy modré?
Modrá karta byla zvolena kvůli jasnému rozlišení od žluté a červené karty. Je to první nová karta ve fotbale od roku 1970, kdy byly zavedeny červené a žluté karty.

4. Jak funguje modrá karta?
Modré karty se počítají stejně jako žluté karty. Pokud hráč obdrží druhou modrou kartu za zápas nebo kombinaci žluté a modré karty, je vyloučen.

5. Které soutěže by měly být ovlivněny?
Původní plány naznačovaly, že nejvyšší soutěže, jako Premier League a Liga mistrů, byly vyňaty z prvních pokusů. Testování bylo uvažováno pro mužské a ženské FA Cupy v Anglii v roce 2024/25.

6. Bylo odloženo zavedení modrých karet?
Ano, IFAB odvolala své plány učinit veřejné oznámení o modrých kartách poté, co FIFA zasáhla do celé situace.

7. Kdo má konečné právo na pravidla hry?
Konečné právo na pravidla hry má Mezinárodní fotbalová asociace (IFAB), která je světovým orgánem pro stanovování pravidel fotbalu. Nicméně FIFA má také značný vliv a zasáhla do této záležitosti.

Definice:
– VAR: Videopočítačová podpora pro rozhodčí, která se používá k posuzování sporů během zápasů ve fotbale.
– FA Cup: Fotbalová soutěž pořádaná Fotbalovou asociací (The Football Association) v Anglii.
– UEFA: Union of European Football Associations, fotbalová organizace, která sdružuje a spravuje fotbalové soutěže v Evropě.
– FIFA: Fédération Internationale de Football Association, mezinárodní fotbalová federace.