Nedávný konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamas vyvolal bouři vášní nejen v politické oblasti, ale také ve světě sportu. Skupina dvanácti fotbalových asociací na Blízkém východě požaduje, aby FIFA vyloučila Izrael ze svého členství a omezila ho na globální participaci ve fotbalových soutěžích. Motivací za takovou výzvou je již delší dobu trvající konflikt v pásmu Gazy, jehož následkem byly příspěvky pásmu zničeny a mnoho civilistů zahynulo.

“Jsme západně asijská fotbalová federace, zahrnující všechny naše členy, žádáme FIFA, fotbalové konfederace a členské asociace, aby se připojili k nám v rozhodném postoji proti zvěrstvům spáchaných v Palestině a válečným zločinům v Gaze, odsoudili zabití nevinných civilistů včetně hráčů, trenérů, rozhodčích a činovníků, ničení fotbalové infrastruktury a zaujali jednotný postoj v izolaci Izraelské fotbalové asociace od všech fotbalových aktivit, dokud tyto agrese neskončí,” napsal na adresu dvanácti zemí princ Ali bin Al Hussein, předseda Západní asijské fotbalové federace.

Přestože FIFA dosud nezveřejnila oficiální stanovisko k této žádosti, rozhodnutí učiněná v minulosti naznačují možnou politickou angažovanost organizace. Například v roce 2022 FIFA zakázala ruským klubům a národním týmům účast v mezinárodních fotbalových soutěžích jako reakci na jejich plné vojenské obsazení Ukrajiny. To vedlo některé světové pozorovatele k tvrzení, že FIFA není apolitická organizace.

Vzpínající se tlak na vyloučení Izraele z mezinárodních sportovních organizací také pochází od různých hnutí za lidská práva. Kampaň palestinského hnutí Bojkot, Divestice a Sankce (BDS) požaduje, aby Mezinárodní olympijský výbor i FIFA vyloučily Izrael kvůli jeho nedodržování lidských práv. Podporu pro tuto výzvu vyjádřil také bývalý profesionální fotbalista Gary Lineker, který byl následně donucen smazat svůj příspěvek z důvodu nedostatečné neutrality.

Ačkoli se zdá, že Izrael bude i nadále účastnit mezinárodních fotbalových soutěží, tlak na FIFA a další sportovní organizace se v této záležitosti zvyšuje. Je pravděpodobné, že tento konflikt bude mít důsledky nejen pro politiku, ale také pro sport jako prostředek dospěvání míru a porozumění.

Časté otázky:

1. Proč požaduje skupina fotbalových asociací vyloučení Izraele ze členství FIFA?
2. Jaký je důvod této žádosti?
3. Jaké důsledky by mělo vyloučení Izraele z mezinárodních fotbalových soutěží?
4. Existují i další organizace, které požadují vyloučení Izraele z mezinárodních sportovních událostí?
5. Je FIFA nezávislá a apolitická organizace?

Definice:

1. Izrael – stát na Blízkém východě, který vznikl v roce 1948. Je to demokratický židovský stát.
2. Hamas – palestinské hnutí, které kontroluje Pásmo Gazy od roku 2007. Je označováno za teroristickou organizaci některými zeměmi.
3. FIFA – Mezinárodní federace asociací fotbalových. Je to hlavní organizace odpovědná za organizaci mezinárodních fotbalových soutěží.
4. Pásmo Gazy – území na Blízkém východě, které je pod kontrolou palestinského hnutí Hamas.

Doporučené odkazy:

1. FIFA – Oficiální webová stránka FIFA.
2. Mezinárodní olympijský výbor – Oficiální webová stránka Mezinárodního olympijského výboru.
3. Česká fotbalová asociace – Oficiální webová stránka České fotbalové asociace.