Montverde Academy Wins Intense FHSAA Girls Soccer Championship in Dramatic Fashion

An intense final took place during the 2024 Florida High School Athletic Association (FHSAA) girls soccer Class 3A Region 2 championship, leaving spectators on the edge of their seats. The game was a rollercoaster of emotions, with unexpected goals and constant lead changes, until an eighth-grade player delivered the winning goal in the last seconds of the match.

Montverde Academy faced off against Berkeley Prep in front of a spirited and supportive crowd at Dan Newlin Injury Attorney Stadium. From the start, the game was filled with excitement as both teams scored their first goals through own goals. Despite Montverde Academy’s three one-goal leads, Berkeley Prep managed to reclaim the score twice, making the match incredibly unpredictable.

With time winding down, eighth-grader Joy Palacios received a corner kick from Lola Ressler. In a split second decision, Palacios blasted the ball into the net, securing the regional championship for Montverde Academy with just twenty seconds remaining. Palacios expressed her connection with Ressler and how their instinctive understanding of each other’s movements led to the game-winning goal.

The final goal came only fifty-eight seconds after Berkeley Prep had tied the game in the seventy-ninth minute. Estefania Gonzalez had given Montverde Academy an early lead in the thirteenth minute, which was later equalized by Berkeley Prep’s Kate Anderson. Both teams entered halftime with a 1-1 draw.

The second half began with an own goal by Berkeley Prep, granting Montverde Academy a 2-1 advantage. However, Berkeley Prep quickly rebounded with an own goal of their own, once again leveling the score. It wasn’t long before Montverde Academy’s Caroline Ritchey scored to regain the lead at 3-2. In a thrilling turn of events, Anderson scored her second goal for Berkeley Prep in the final moments of the game, tying the score for the third time. Little did anyone know that Palacios had the winning strike up her sleeve.

With this victory, Montverde Academy clinched its second consecutive regional championship. Next, they will face off against Regional 1 champion P.K Yonge in the state semifinals at Lake Myrtle Sports Park in Auburndale on Wednesday, February 21 at 1:00 pm. If successful, Montverde Academy will advance to the state championship on Saturday, February 24 at 10:00 am in Auburndale, where they will compete against the winner of the match between NSU University School and Edgewood.

Intenzivní finále se odehrálo během regionálního mistrovství ve fotbale dívek třídy 3A regionu 2 Florida High School Athletic Association (FHSAA), což diváky zanechalo na okraji sedadel. Hra byla emocionální jízdou s neočekávanými góly a stálými střídáním vedení, až osmák dorazil vítězný gól v posledních sekundách zápasu.

Montverde Academy se utkala s Berkeley Prep před plným stadionem v Dan Newlin Injury Attorney Stadium. Hra byla od samého začátku napínavá, protože obě týmy skórovaly svými vlastními góly. Přestože Montverde Academy měla třikrát jednogólové vedení, Berkeley Prep se dvakrát vrátila a vyrovnala skóre, což zápas činilo neuvěřitelně nepředvídatelným.

S odpočítáváním času Joy Palacios, osmák, dostala ze standardního kopu od Loly Resslerové. V okamžiku rozhodnutí Palacios tvrdě vystřelila a dostala míč do sítě, což zaručilo Montverde Academy regionální mistrovství se zbývajícími dvaceti sekundami. Palacios vyjádřila spojení s Resslerovou a jak jejich instinktivní porozumění pro pohyby druhého vedlo k vítěznému gólu.

Finální gól přišel pouze padesát osm sekund po tom, co Berkeley Prep vyrovnala skóre v sedmdesáté deváté minutě. Estefania Gonzalez zajistila Montverde Academy vedení ve třinácté minutě, které bylo později vyrovnáno Kateverinem Andersonovou z Berkeley Prep. Oba týmy vstoupily do poločasu s remízou 1-1.

Druhý poločas začal vlastním gólem Berkeley Prep, který Montverde Academy propůjčil náskok 2-1. Nicméně Berkeley Prep rychle odpovědělo vlastním gólem a opět vyrovnalo skóre. Netrvalo dlouho a Caroline Ritcheyová z Montverde Academy skórovala, aby znovu získala vedení 3-2. V napínavém zvratu Andersonová v posledních momentech hry vstřelila svůj druhý gól pro Berkeley Prep, potřetí vyrovnala skóre. Nikdo nevěděl, že Palacios má na vítězný gól trik ve své rukávě.

Montverde Academy si tímto vítězstvím zajistila druhý po sobě jdoucí regionální titul. Příště se utkají se šampionem regionu 1, P.K Yonge, ve státních semifinálech v Lake Myrtle Sports Park v Auburndale ve středu 21. února v 13:00 hod. Při úspěchu Montverde Academy postoupí do finále státního mistrovství v sobotu 24. února v 10:00 hod. v Auburndale, kde se utkají s vítězem zápasu mezi NSU University School a Edgewood.