Mexická fotbalová federace odvolala finanční tresty za homofobní skandování fanoušků na Mistrovství světa

Mexická fotbalová federace podala odvolání u nejvyššího sportovního soudu kvůli desetiletému sporu s FIFA o opakované pokuty za homofobní skandování fanoušků na zápasech. Odvolání se týkalo finančních trestů ve výši 100 000 švýcarských franků (přibližně 2,8 milionu korun), které FIFA udělila za události na dvou zápasech na Mistrovství světa 2022 v Kataru.

Mexiko bude hrát první zápas na Mistrovství světa v roce 2026, které spolu pořádá s USA a Kanadou. Tento zápas na stadionu Azteca v Ciudad de Mexiku by měl mít celosvětovou televizní audienci v řádu stovek milionů diváků. Bude to první ze 13 zápasů na turnaji 2026, které se budou hrát v Mexiku. Země se snaží omezit a vzdělávat fanoušky, kteří stále skandují homofobní urážky, často směřované proti brankářům soupeře.

Od roku 2014 FIFA pravidelně sankcionuje mexickou fotbalovou federaci, udělující pokuty a uzavírající stadiony po incidentech v kvalifikačních zápasech pro světové šampionáty mužů a olympijské hry. Jedním z případů bylo urážení německého brankáře Manuela Neuera na zápase Mistrovství světa 2018 v Moskvě. Stejné slovo bylo slyšet i v Kataru na zápasu proti Saúdské Arábii. Odvolací soudci FIFA minulý rok uvedli, že slovo, které fanoušci skandovali, se odkazuje na mužského sexuálního pracovníka.

Na soud v Lausanne ve Švýcarsku dorazila mexická federace, která se snažila napadnout sankce za Mistrovství světa 2022, které zahrnovalo pokutu ve výši 50 000 švýcarských franků (přibližně 1,4 milionu korun) a dalších 50 000 franků pro vzdělávací kampaň pro fanoušky. FIFA soudci ocenili práci mexické federace, která tvrdila, že značné ekonomické a lidské zdroje investovala do provádění kampaní a opatření zaměřených na prevenci diskriminačního chování.

Mexičtí fanoušci pokračovali ve skandování i poté, co jim hrozilo pětileté zákaz dostupu na zápasy národního týmu. Na jednání odvolacího soudu FIFA minulý rok argumentovala mexická federace, že může nést plnou odpovědnost pouze za incidenty na zápasech, které sama organizuje.

Mexičtí fanoušci také skandovali homophobicidní píseň během zápasu s Polskem. Federace zdůraznila, že varování před jejich skandováním bylo vysíláno pouze v angličtině a arabštině, nikoli ve španělštině.

Soud však zatím nedoručil, kdy může vynést rozsudek ve věci Mexiko versus FIFA.

Časté otázky (FAQ):

1. Proč Mexická fotbalová federace podala odvolání u nejvyššího sportovního soudu?
Mexická fotbalová federace podala odvolání u nejvyššího sportovního soudu kvůli desetiletému sporu s FIFA o opakované pokuty za homofobní skandování fanoušků na zápasech.

2. Jaké byly udělené pokuty a za jaké události?
FIFA udělila mexické fotbalové federaci finanční tresty ve výši 100 000 švýcarských franků za události na dvou zápasech na Mistrovství světa 2022 v Kataru.

3. Jak se Mexiko snaží omezit homofobní urážky fanoušků?
Mexiko se snaží omezit a vzdělávat fanoušky, kteří stále skandují homofobní urážky, často směřované proti brankářům soupeře.

4. Jak dlouho FIFA sankcionuje mexickou fotbalovou federaci?
FIFA sankcionuje mexickou fotbalovou federaci od roku 2014, udělující pokuty a uzavírající stadiony po incidentech v kvalifikačních zápasech pro světové šampionáty mužů a olympijské hry.

5. Co bylo slyšet na zápase Mistrovství světa 2018 v Moskvě?
Na zápase Mistrovství světa 2018 v Moskvě bylo slyšet urážení německého brankáře Manuela Neuera, které se opakovalo také v Kataru na zápase proti Saúdské Arábii.

6. Co dělala mexická federace, aby napadla sankce?
Mexická federace se snažila napadnout sankce za Mistrovství světa 2022 na soudě v Lausanne ve Švýcarsku. Tvrdila, že investovala značné zdroje do provádění kampaní a opatření zaměřených na prevenci diskriminačního chování.

7. Jaká byla varování fanoušků před skandováním?
Varování před skandováním bylo vysíláno pouze v angličtině a arabštině, nikoli ve španělštině.

Související odkazy:
FIFA.com
futmexsource.com
fmf.mx