Mariners Set to Take on Leland in Key Quarterfinal Matchup

Aptos High’s girls soccer team has faced its fair share of challenges this season. Despite being the Santa Cruz Coast Athletic League champion and going unbeaten in league play, the team did not earn enough power points to host the Central Coast Section playoffs quarterfinals. However, this setback has only fueled their determination as they head into the Division II quarterfinals.

The Mariners, with a season record of 15-3-2, have played a tough nonleague schedule, going 2-2-2 against playoff qualifiers. Their roster boasts a talented group of players who bring a mixture of speed, physicality, and skill to the game. Led by freshman Isabella Hartnett, sophomore Alexa Castaneda, and senior Ella Shoemaker, the Mariners’ offense has been formidable, scoring a total of 50 goals and recording 12 shutouts.

Their upcoming matchup against Leland is set to be a challenging one. Leland, with a record of 13-4-2, finished second in the Mount Hamilton Division of the Blossom Valley Athletic League. Led by junior Annika Park, the Chargers have displayed their own offensive prowess, outscoring opponents 54-15 and posting 11 shutouts. This clash of two skilled teams promises to be an exciting and closely contested game.

If the Mariners succeed in their quarterfinal match, they will advance to the semifinals where they will face either Salinas or Homestead. The ultimate goal for Aptos this season is to secure their first postseason win since 2019 and make a deep playoff run.

While the road to the championship will be challenging, the Mariners are prepared to rise to the occasion. They have shown resilience and determination throughout the season, and they are poised to make their mark in the Division II playoffs. With their talented roster and a chip on their shoulder, Aptos is ready to face the toughest competition and continue their pursuit of success on the soccer field.

Tým dívčího fotbalu na Aptos High School čelil po celou sezónu svým vlastním výzvám. Přestože se stal zápasnickým šampionem Santa Cruz Coast Athletic League a neprohrál žádný zápas v lize, tým nezískal dostatek bodů na to, aby mohl hostit čtvrtfinále v centrální části Central Coast Section playoffs. Nicméně tento úpadek pouze posílil jejich odhodlání, když míří do čtvrtfinále Division II.

Mariners, s bilancí sezóny 15-3-2, hráli těžký neleageový zápasový plán, když se utkali se dvěma vyřazovacími týmy a dvěma remízami. Jejich soupiska se pyšní talentovanou skupinou hráček, které do hry přinášejí směs rychlosti, fyzickosti a dovedností. Vedeni nováčkem Isabellou Hartnettovou, druholetou Alexandrou Castanedou a seniorskou Ellou Shoemakerovou, ofenzíva Mariners byla formidabilní, když dosáhla celkem 50 gólů a zaznamenala 12 nul.

Jejich nadcházející zápas proti Lelandu představuje výzvu. Leland s bilancí 13-4-2 obsadil druhé místo v Mount Hamilton Division of the Blossom Valley Athletic League. Vedeni juniorkou Annikou Parkovou, Chargers prokázali svou vlastní ofenzivní schopnost, když předstihli soupeře 54-15 a vytvořili 11 nul. Tento střet dvou schopných týmů slibuje vzrušující a vyrovnaný zápas.

Pokud Mariners uspějí ve čtvrtfinále, postoupí do semifinále, kde se utkají buď s týmem Salinas nebo Homestead. Nejvyšším cílem pro Aptos tento rok je zajistit své první vítězství v playoff od roku 2019 a udělat hluboký postup v playoff.

I když cesta ke šampionátu bude náročná, Mariners jsou připraveni vzepnout se. Prokázali odolnost a odhodlání po celou sezónu a jsou připraveni udělat na fotbalovém hřišti značku. S jejich talentovanou sestavou a touhou uspět jsou připraveni čelit nejtěžší konkurenci a pokračovat v dosažení úspěchu na fotbalovém hřišti.