Leagues Cup 2024: Sporting KC’s Quest for Redemption

Leagues Cup, turnaj, který na dlouhou dobu přerušuje sezónu Major League Soccer, se vrací v roce 2024. Jedná se již o druhou plnohodnotnou verzi turnaje, která pozastavená MLS trvá více než měsíc (od 26. července do 25. srpna). Tento léto se do soutěže zapojí všech 29 týmů MLS proti 18 týmům Liga MX. Všichni budou usilovat o sesazení současných mistrů, týmu Inter Miami CF.

Oznámení skupin pro rok 2024 vyšlo ve středu od obou lig. Západní konference bude mít osm skupin po třech týmech, východní konference bude mít sedm skupin. Dva šampioni lig získají vstupenku přímo do vyřazovacích kol.

K určení skupin byly týmy rozděleny do tří úrovní na základě jejich posledních 34 výsledků v sezóně. Setkalo se to s kontroverzí, protože tým Sporting Kansas City, který se dostal až do čtvrtfinále MLS Cup Playoffs (a mohl by podle některých měl dojít dál), se ocitl ve druhé úrovni kvůli svému výkonnosti v průběhu sezóny.

Sporting KC (#22) se střetne s týmy Toluca FC se sedmi místy a Chicago Fire na 34. místě.

Novinkou pro rok 2024 je změna pořadatelství. V roce 2023 hostil v každé skupinové fázi nejvíce nasazený tým MLS, zatímco tým s nižším nasazením stále mohl hostit svého soupeře z Liga MX. Nyní se soutěž bude snažit trochu vyvážit podmínky. Všechna zápasy se stále budou hrát ve Spojených státech, ale některé týmy Liga MX budou mít možnost být v městech hub a “hostit” zápasy.

Podle serveru Sporting News je mnoho změn, které nebyly uvedeny v původním oznámení, považováno za zlepšení. “Ocenil bych organizační výbor za to, že se zamyslel a ptal se, ‘jak to udělat lépe?’ Dvě věci skočily: potřeba vyšší soutěživosti ve skupinách a uznání, že mnoho mexických klubů má přílišnou cestu,” uvedl Nelson Rodriguez, výkonný viceprezident produktu a soutěže v MLS, hovořící pro Sporting News.

Podle toho samého zdroje budou “pořadatelství” mít pouze první čtyři týmy z Liga MX. Toluca je pátým nejlepším týmem.

To znamená, že klub Club América (#1), CF Monterrey (#2), Chivas Guadalajara (#3) a Tigres (#4) budou mít “pořadatelství” po různé fáze soutěže. Všechny z těchto týmů budou hostit ve skupinové fázi (s výjimkou Club América, který přechází rovnou do další fáze). Poté odpadnou Tigres, a tak Chivas, Monterrey a America budou hostit až do osmifinále. Následně vypadne Chivas a Monterrey s Amerikou budou hostit až do osmifinále a nakonec bude Club América pokračovat v pořádání zápasů až do semifinále. Samozřejmě, pokud postoupí tak daleko.

Střediska hub dosud nebyla oznámena.

To by znamenalo, že Sporting KC by mohl hostit jak Toluca, tak Chicago v roce 2024. Ale to není oficiální, dokud to neoznámí MLS a Liga MX.

Historie Sporting KC v Leagues Cup
Před rokem 2023 existovala Leagues Cup jen formálně, a proto ji všichni kluby nebrali vážně. Možná si vzpomenete na rok 2021, kdy SKC prohrála 6:1 s Club Leónem ve zápase, do kterého nasadily převážně mladé hráče. Peter Vermes to přičítal nabitému harmonogramu, kdy se ten zápas kvůli němu musel střídat mezi dalšími zápasy.

V roce 2023 se Sporting KC snažil mnohem víc. Ve skupinovém zápase převládaly nad favorizovaným FC Cincinnati 2:0, dokud časná červená karta pro Alana Pulida nepřevrátila tento zápas naruby. Přestože hráli v oslabení, získali bod za remízu 3:3 a nakonec prohráli na penalty.

I bez Alana Pulida zvítězili proti Chivas v druhém zápase skupiny a postoupili do vyřazovací fáze. Pak se ale střetli s Toluca, který je zdolal vysoko 4:1. Sporting KC se Toluca setkala již dříve, konkrétně během Ligy mistrů CONCACAF v roce 2019. V dvouzápasech je vytlačili a vyřadili.

Možná rok 2024 bude rozhodující zápas.

A co US Open Cup?
Zdálo se, že Leagues Cup bude znamenat konec účasti týmů MLS v US Open Cup. V prosinci se MLS pokusila vyjmout své týmy z US Open Cup. Místo toho plánovali nasadit své týmy z MLS Next Pro. Naštěstí tomu tak nebylo. MLS ani US Soccer to zatím neoznámili, ale vstupenky na US Open Cup se prý stále prodávají spolu s permanentkami pro sezónní držitele. Pravidla FIFA doslovně říkají, že týmy musí hrát v jejich domácím pohárovém turnaji.

Je pravděpodobné, že týmy z MLS budou hrát v US Open Cup. Jak vážně si ho ale vezmou, to je vždy otázkou diskuse.

Až budou oznámeny termíny, časy a místa, ujistěte se, že je najdete zde na KC Soccer Journal.

Často kladené otázky o Leagues Cup:
1. Co je Leagues Cup?
Leagues Cup je turnaj, který přerušuje sezónu Major League Soccer a zahrnuje soutěž mezi týmy MLS a Liga MX. V tomto turnaji se zapojují všechny týmy MLS a vybrané týmy z Liga MX.

2. Kdy se koná Leagues Cup v roce 2024?
Leagues Cup v roce 2024 se bude konat od 26. července do 25. srpna.

3. Kolik týmů se zúčastní Leagues Cup v roce 2024?
V roce 2024 se do Leagues Cup zapojí všech 29 týmů MLS a 18 týmů Liga MX.

4. Jak jsou týmy rozděleny do skupin?
Týmy jsou rozděleny do skupin na základě jejich posledních 34 výsledků v sezóně. Západní konference má osm skupin po třech týmech a východní konference má sedm skupin.

5. Jaké týmy mají přímo vstupenku do vyřazovacích kol?
Dva šampioni lig, tedy jeden z MLS a jeden z Liga MX, získají přímo vstupenku do vyřazovacích kol.

6. Jaký je nový systém pořadatelství v roce 2024?
Pro rok 2024 se změnilo pořadatelství. Všechny zápasy se budou stále hrát ve Spojených státech, ale některé týmy Liga MX budou mít možnost být v městech hub a “hostit” zápasy.

7. Jaké týmy z Liga MX budou mít pořadatelství?
První čtyři týmy z Liga MX, tedy Club América, CF Monterrey, Chivas Guadalajara a Tigres, budou mít pořadatelství po různé fáze soutěže.

8. Kdy bude probíhat pořadatelství jednotlivých týmů z Liga MX?
Všechny týmy budou hostit ve skupinové fázi (s výjimkou Club América, který přechází rovnou do další fáze). Poté odpadnou Tigres, a tak Chivas, Monterrey a America budou hostit až do osmifinále. Následně vypadne Chivas a Monterrey s Amerikou budou hostit až do osmifinále a nakonec bude Club América pokračovat v pořádání zápasů až do semifinále.

9. Bude Sporting KC hostit některý ze zápasů v roce 2024?
Sporting KC by teoreticky mohl hostit zápasy proti týmům Toluca FC a Chicago Fire v roce 2024, ale to není potvrzeno, dokud to neoznámí MLS a Liga MX.

10. Jak v minulosti dopadl Sporting KC v Leagues Cup?
Před rokem 2023 se Sporting KC příliš neprosadil v Leagues Cup. V roce 2023 však dosáhli úspěchu tím, že postoupili do vyřazovací fáze, kde však byli poraženi týmem Toluca.

Related links:
mls.com: oficiální webová stránka Major League Soccer
ligamx.net: oficiální webová stránka Liga MX
KC Soccer Journal: lokalní zpravodajství o fotbale v Kansas City