Kamehameha Schools – Hawai‘i Girls Soccer Falls Short in State Championship

The Kamehameha Schools – Hawai‘i (KSH) girls soccer team narrowly missed out on winning the HHSAA DII state championship, losing 1-0 to Pac-Five in a penalty kick shootout. The Wolfpack emerged victorious with a final score of 5-4 in PKs after an intense match that included two regulation periods and two overtimes without a score.

While the loss was disappointing, it marked the end of an impressive postseason journey for the Warriors. KSH had previously clinched their third consecutive BIIF DII title and had dominated their opponents in the state championship quarterfinals and semifinals, keeping clean sheets in both matches.

Throughout the final game, KSH displayed excellent defensive skills, successfully fending off the relentless Pac-Five offense. The Wolfpack made a total of 20 shots on goal during the regulation time, but Warriors goalkeeper Lahela Cootey was exceptional, making ten crucial saves.

For Pac-Five, this victory secured their third consecutive DII state title. It was also KSH’s first appearance in the state title match since 2019, when they faced a defeat against Hawaii Prep.

Meanwhile, in the consolation bracket match, Hilo, the BIIF DI champions, suffered a 2-1 loss to Baldwin High. Despite initially taking the lead with a goal from Aneala Sibayan in the first half, Hilo was unable to hold on, as Baldwin High found the back of the net twice in the second half.

Waiakea High, on the other hand, faced a similar disappointment, losing 1-0 to KS-Maui in their second consecutive loss during the state tournament. After a goalless first half, KS-Maui managed to score the winning goal in the second half.

In the DII fifth-place consolation match, Hawaii Prep came out on top with a 2-0 victory over Kalani High. Madie Buczyna and Caroline Betlach were instrumental in securing the win, scoring a goal each.

Despite the setback in the state quarterfinals against Pac-Five, Ka Makani had a successful journey in the consolation bracket. They triumphed over Seabury Hall with a 4-0 victory in the first round and later defeated Leilehua High 4-3. Ultimately, their tournament record stood at 3-1, concluding a season and postseason with a record of 8-5-0.

Těžce pracující tým plný talentovaných fotbalistek Kamehameha Schools – Hawai’i (KSH) se sice v těsném duelu s týmem Pac-Five o mistrovství v státě HHSAA DII nedočkal vítězství, prohrál 1-0 v penaltovém rozstřelu. Tým Wolfpack se stal vítězem s konečným skóre 5-4 v penaltách po intenzivním utkání, které zahrnovalo dvě pravidelné části a dvě prodloužení bez branek.

Zatímco porážka byla zklamáním, byl to konec výjimečného postsezónního putování pro bojovníky. KSH si již dříve zajistil svůj třetí po sobě jdoucí titul BIIF DII a v čtvrtfinále a semifinále mistrovství státu přehrál své soupeře, udržujíc čistá konta ve obou zápasech.

Během finálového zápasu předvedlo KSH vynikající obranné dovednosti a úspěšně odrazovalo neúnavnou ofenzivu týmu Pac-Five. Tým Wolfpack v průběhu regulérního času vystřelil celkem 20krát na branku, ale brankářka Warriors Lahela Cootey byla vynikající a provedla dvakrát deset klíčových zákroků.

Pro tým Pac-Five toto vítězství znamenalo třetí po sobě jdoucí titul mistra státu DII. Pro KSH to bylo také první vystoupení v zápase o titul mistra státu od roku 2019, kdy utrpěli porážku proti týmu Hawaii Prep.

Mezitím v zápase o utěšující místo porazil tým Hilo, šampioni BIIF DI, tým Baldwin High 2-1. Přestože Hilo získal v prvním poločase vedení díky gólu od Aneala Sibayana, nedokázal ho udržet, protože tým Baldwin High dvakrát skóroval ve druhém poločase.

Waiakea High naopak zažil podobné zklamání a ve druhé po sobě jdoucí prohře během státního turnaje prohrál 1-0 s KS-Maui. Po bezbrankovém prvním poločase se KS-Maui podařilo vstřelit vítězný gól ve druhém poločase.

Ve zápase o páté místo v DII utěšovacím turnaji se Hawaii Prep radoval z vítězství 2-0 nad týmem Kalani High. Madie Buczyna a Caroline Betlach sehrály klíčovou roli při zajištění výhry a obě skórovaly po jednom gólu.

Přestože v zápase čtvrtfinále proti Pac-Five utrpělo malou porážku, tým Ka Makani měl úspěšnou cestu v utěšovacím turnaji. V prvním kole triumfovali nad týmem Seabury Hall 4-0 a později porazili tým Leilehua High 4-3. Celkově měli v turnaji bilanci 3-1 a sezónu i postsezónu zakončili se záznamem 8-5-0.

Klíčové termíny a pojmy:
– HHSAA – Hawai`i High School Athletic Association
– DII – druhá divize
– Penaltový rozstřel – způsob ukončení fotbalového zápasu, kdy hráči střílí penaltové kopy za situace, kdy skončí regulérní hrací doba a stav zápasu je nerozhodný