Kamehameha Schools – Hawai’i Advances to State Semifinals

Kamehameha Schools – Hawai’i (KS-Hawai’i) emerged victorious from the HHSAA boys soccer Division I and Division II state quarterfinals, making them the sole representative from the Big Island Interscholastic Federation (BIIF) to advance. While the other BIIF teams, Waiakea High and Kealakehe High, suffered losses, as did Hawaii Preparatory Academy (HPA), KS-Hawai’i showcased their dominance on the field.

In a remarkable display of skill, the No. 1-seeded Warriors demolished Leilehua High with an impressive 8-0 victory. The team wasted no time in asserting their authority, scoring five goals in the first half alone. Lucas Kay-Wong netted two goals, while William Henderson, Iopa Quintana, and Micah Chung each contributed one goal. In the second half, Quintana added another goal, and Gabriel Arquitola and Kamanaopaa Stone also found the back of the net.

With this win, KS-Hawai’i remains undefeated with a perfect 12-0-0 record and moves one step closer to their third consecutive appearance in the state title match. Their next challenge will be against Maui’s Seabury Hall, who secured their place in the DII semifinals by defeating Castle 1-0 in the quarterfinals.

Meanwhile, Hawaii Prep experienced a setback in the quarterfinals, losing 1-0 to Kauai’s Island School. Despite their efforts, Ka Makani was unable to respond to Sawyer Rogoff’s lone goal late in the first half. HPA (4-7-1) will now face Waipahu High (3-9-1) in the hopes of reaching the fifth-place consolation match. Waipahu had suffered a 4-0 defeat to Pac-Five in their previous match.

Although Waiakea High entered the DI quarterfinals as the No. 3 seed, they fell short against unseeded Punahou School, losing 4-1. Aziah Nelson managed to score a goal for Waiakea in the later stages of the second half, but it was not enough to turn the tide. The Warriors (7-4-1) will now compete in the consolation match against King Kekaulike High (10-3-1), who suffered a 2-1 defeat against Mililani High in the quarterfinals.

Similarly, Kealakehe High put up a valiant effort but came up short in the quarterfinals, losing 2-1 in double overtime against ‘Iolani School. After trailing for most of the match, Kealakehe’s Alex Maira managed to equalize in the 72nd minute. However, ‘Iolani’s Mike Kostecki dashed their championship hopes by scoring late in the second overtime period. Kealakehe (9-3-0) will face off against Kalani (8-4-3) in the consolation match.

As the state semifinals and finals approach, these teams are determined to make their mark and claim victory in their respective divisions. KS-Hawai’i looks poised to continue their dominance, while the other BIIF teams aim to bounce back and secure respectable finishes in the tournament.

Kamehameha Schools – Havaj (KS-Havaj) vzešla vítězně z čtvrtfinále chlapeckého fotbalu HHSAA Division I a Division II a stala se tak jediným zástupcem z Big Island Interscholastic Federation (BIIF), který postoupil. Zatímco další týmy z BIIF, Waiakea High a Kealakehe High, utrpěly porážky, stejně jako Hawaii Preparatory Academy (HPA), KS-Havaj předvedla svou převahu na hřišti.

S úžasnou ukázkou dovedností demolovali válečníci, kteří byli nasazeni na prvním místě, Leilehua High v impozantním vítězství 8-0. Tým si nenechal dlouho líbit a v prvním poločase vstřelil pět gólů. Lucas Kay-Wong vstřelil dva góly, zatímco William Henderson, Iopa Quintana a Micah Chung přispěli každý jedním gólem. Ve druhém poločase Quintana přidal další gól a Gabriel Arquitola a Kamanaopaa Stone také našli cestu do sítě.

Díky této výhře zůstává KS-Havaj neporažená se skvělou bilancí 12-0-0 a posouvá se tak o krok blíže ke svému třetímu po sobě jdoucímu účast ve finále státního mistrovství. Jejich dalším soupeřem bude Seabury Hall z Maui, který si zajistil místo ve DII semifinále porážkou týmu Castle 1-0 ve čtvrtfinále.

Mezitím Hawaii Prep utrpěla neúspěch ve čtvrtfinále, když prohrála 1-0 proti škole Island School z Kauai. Navzdory svým snahám se Ka Makani nedokázala vyrovnat jedinému gólu Sawyera Rogoffa na konci prvního poločasu. HPA (4-7-1) se nyní utká s Waipahu High (3-9-1) s nadějí dostat se do utkání o páté místo. Waipahu utrpělo porážku 4-0 od týmu Pac-Five ve svém předchozím zápase.

Přestože Waiakea High vstoupila do čtvrtfinále DI na třetím místě, nedokázala porazit nenasazenou Punahou School a prohrála 4-1. Aziah Nelson vstřelil gól pro Waiakea v pozdějších fázích druhého poločasu, ale nestačilo to k obratu. Warriors (7-4-1) se nyní utkají v utěšovacím zápase proti King Kekaulike High (10-3-1), který utrpěl porážku 2-1 od týmu Mililani High ve čtvrtfinále.

Podobně Kealakehe High vložila do čtvrtfinále veškeré úsilí, ale v závěru prohrála ve dvojnásobném prodloužení 2-1 proti škole ‘Iolani. Poté, co zaostávala většinu zápasu, siknul Alex Maira z Kealakehe v 72. minutě vyrovnání. Nicméně Mike Kostecki z ‘Iolani hodil do účtu jejich naděje na titul gólem na konci druhého prodloužení. Kealakehe (9-3-0) se utká s Kalani (8-4-3) v utěšovacím zápase.

Před nástupem semifinále a finále mají tyto týmy pevnou vůli udělat svůj otisk a získat vítězství ve svých příslušných divizích. KS-Havaj se zdá být dobře připravena pokračovat ve své převaze, zatímco ostatní týmy z BIIF si chtějí vzpamatovat a zajistit si poctivé umístění na turnaji.