Julia Leas – Nová větévka ve švédském fotbale

Julia Leas, rodák z Vídně, si nikdy nepředstavovala, že bude moci hrát fotbal profesionálně a ještě si to užívat. Její sen se splnil; podepsala jednoletou smlouvu na hraní v nejvyšší divizi švédské profesionální fotbalové ligy Damallsvenskan pro ženy. “Myslím, že to přišlo kolem mého prvního roku na střední škole, kdy hrát v college se stalo něčím, co jsem chtěla a mohla udělat. Celý proces začal brzy a byl to prostě šílený,” řekla. “Až do mého posledního roku na střední škole jsem myslela, že je to sen, který chápu, že může skutečně nastat. Opravdu jsem si změnila mysl s přibývajícím věkem a začala jsem mít radost ze hry.”

Leas měla skvělé výkony na střední škole a vysokoškolskou kariéru na Georgetown University. V současnosti se trénuje ve Švédsku s novým týmem a očekává se, že začne hrát, až začne sezóna v dubnu. Jakmile podepsala smlouvu, nebylo to emocionální a skutečné, dokud nepřijela do Švédska. „Nebylo to skutečné, dokud jsem sem nedorazila poslední sobotu pozdě večer před měsícem; probudila jsem se příštího rána, otevřela jsem oči a byla jsem jako ‘Bože můj, jsem napůl cesty přes svět ve Švédsku, poprvé žiji dál než 30 minut od Virginie, kde jsem žila celý život?'” řekla. “Byl to surrealismus, šílený okamžik, a věděla jsem, že to bylo nejlepší rozhodnutí, které jsem kdy udělala.”

Leas nedávno dokončila svůj poslední rok fotbalu v týmu žen na Georgetown University. Během sezóny 2023 byla vybrána do prvního týmu amerických trenérů All-American a předtím byla také vybrána do prvního týmu. Leas byla pilířem obrany Hoyas, což ji vedlo k tomu, že byla zvolena Obrannou hráčkou roku v konferenci Big East už podruhé za sebou. Byla také vybrána do prvního týmu v regionu Východ. Po slavné vysokoškolské kariéře říká, že změna prostředí byla to, co potřebovala. Leas je otevřená novému dobrodružství v nové zemi a chápe, že je mnoho věcí, které se musí učit a rozvíjet. “Nyní jsem nováčkem a snažím se plně přijmout tuto roli nováčka, který nezná hráče moc dobře. Jsem tu jenom pro to, abych se všechno naučila a ptala se otázek těm, kteří jsou starší než já,” říká Leas. “Je to opravdu zábavné, protože si myslím, že mohu věřit sám sobě jako hráči, zatímco jsem otevřený novým způsobům hraní fotbalu.”

Leas říká, že po skončení své jednoleté smlouvy ve Švédsku se chce vrátit do USA a hrát fotbal profesionálně. Vysvětluje, že tam, kam ji cesta zavede, tam plánuje zůstat. “Vím, že jsem tu teprve měsíc, takže jsem trochu naivní, ale tohle byl jeden z nejlepších měsíců mého života. Opravdu se cítím šťastná a nejenom fotbal je úžasný, ale mí spoluhráči jsou tak vstřícní,” říká. “Zatím to bylo skutečně otevírající oči a jsem tak vděčná, že si mohu vyměnit zkušenosti s lidmi v jiné zemi a nové kultuře. Pokud budu mít ty stejné pocity, myslím, že se v Evropě zdržím o něco déle, pokud mi nedopraje perfektní příležitost vrátit se zpět do USA.” Leas říká, že je vděčná za příležitost, kterou jí univerzita dala, aby se o sobě dozvěděla více. Vysvětluje, že miluje fotbal, ale bude milovat svůj život po skončení kariéry ještě více. “Upřímně řečeno, když jsem přišla v prvním ročníku, opravdu jsem měla tu mentalitu, že budu dělat, co mohu, abych přispěla týmu; neměla jsem tušení, jakou roli převezmu,” řekla. “Byla jsem velmi otevřená tomu, jakoukoli roli, která mi přijde pod ruku.”

Leas hned udělala dojem u Hoyas, když byla vybrána do týmu Big East all-freshman. Její schopnosti a všestrannost jí vydělaly místo v profesionálním fotbale. Pod vedením trenéra Devona Dowella udělala velké kroky s Warhawks. Leas vstřelila 71 gólů v kariéře a měla 32 asistencí před ukončením studia na Madisonu v roce 2019. “Devon byl úžasný a mít tři ženské trenéry v týmu bylo prostě úžasné,” říká. “Myslím, že mi všichni dovolili být sama sebou a nechali mě dělat chyby a učit se z nich.”

Nyní je Leas ve středu pozornosti ve své domovské komunitě a hraje profesionálně fotbal v nové zemi. Má zprávu pro mládež, která prochází podobnou cestou. “Jde prostě o to, tvrdě pracovat a bavit se při práci,” říká. “Pokud tohle děláte společně, skutečně můžete dělat cokoli si přejete a dát tomu všechno.”

FAQ:

1. Kdo je Julia Leas?
Julia Leas je fotbalistka původem z Vídně, která podepsala smlouvu na hraní v nejvyšší švédské profesionální fotbalové lize Damallsvenskan pro ženy.

2. Kde Julia Leas hrála předtím?
Julia Leas hrála fotbal na střední škole a poté na Georgetown University v USA.

3. Jaké úspěchy dosáhla Julia Leas na Georgetown University?
Julia Leas byla vybrána do prvního týmu amerických trenérů All-American a byla zvolena Obrannou hráčkou roku v konferenci Big East.

4. Kdy začne Julia Leas hrát ve Švédsku a pro který tým?
Julia Leas začne hrát v dubnu pro nový tým ve Švédsku, kdy začne sezóna Damallsvenskan.

5. Jak se Julia Leas cítila, když přijela do Švédska?
Julia Leas popisuje své pocity jako surrealismus a šílený okamžik. Cítí se šťastná a vděčná za svou příležitost ve Švédsku.

6. Jaké jsou plány Julia Leas po skončení smlouvy ve Švédsku?
Julia Leas chce se vrátit do USA a nadále hrát fotbal profesionálně. Plány na přesnou lokalitu zatím nemá.

7. Co Julia Leas říká mládeži, která chce sledovat podobnou cestu?
Julia Leas radí tvrdě pracovat a bavit se při práci, a že společně se skupinou můžeme dosáhnout cokoli si přejeme a dát tomu všechno.

Definice klíčových termínů:

1. Damallsvenskan – nejvyšší švédská profesionální fotbalová liga pro ženy.
2. Georgetown University – americká univerzita, na které Julia Leas hrála fotbal.
3. All-American – výběr nejlepších hráčů v dané sportovní disciplíně v USA.
4. Obranná hráčka roku – ocenění udělované nejlepší obránkyni dané konference.
5. Big East – sportovní konference, ve které Georgetown University působí.

Svázané odkazy:
Out of Sight
Damallsvenskan
Georgetown University