Julia Leas: Cesta od výjimečné středoškolské a univerzitní kariéry fotbalu do profesionálních řad

Julia Leas, absolventka Madison High School roku 2019, nedávno podepsala roční smlouvu bez angažmá, která ji přivede do nejvyšší divize ženské profesionální fotbalové ligy OBOS Damallsvenskan ve Švédsku. Bude hrát za tým ve městě Vittsjo.

Leas již přesídlila do Švédska a začala trénovat s týmem. Pravděpodobně se bude uplatňovat na pozici záložníka či obránce. Sezóna trvá od dubna do listopadu.

“Vždycky jsem byla blízko domova, v této bublině. Teď jsem velmi nadšená, ale zároveň i trochu vyděšená z toho, že se chystám na novou výzvu a zkušenost. Ale vím, že je to správná volba,” řekla Leas. “Stoprocentně. Věděla jsem, že se jednou chci stát profesionální fotbalovou hráčkou.”

Leas doufá, že se jednou dostane ke hře za profesionální tým ve Spojených státech, možná po jedné sezóně strávené ve Švédsku.

V nedávných týdnech Leas dokončila svou poslední fázi amatérské fotbalové kariéry, když ukončila pětiletou univerzitní kariéru ve ženském týmu Georgetown University. Za své výkony během podzimní sezóny 2023 byla vybrána do prvního kola Coaches NCAA Division I All-America, zvolena také do prvního týmu v minulém roce.

Kromě toho, v sezóně 2023 byla jako obránkyně pro druhý rok v řadě vybrána jako Defenzivní hráč roku v konferenci Big East a byla vybrána do prvního týmu All-East Region, kde se stala oporou v obraně týmu Hoyas.

V útoku vstřelila jednu branku a připsala si jednu asistenci během podzimu.

Leas ukázala svou univerzálnost jako hráčka univerzitního fotbalu, když v sezóně 2021 byla zvolena jako Záložnice roku konference Big East na odlišné pozici. V této sezóně vstřelila pět branek, zaznamenala šest asistencí a vystřelila 52krát.

Celkem ve Georgetownu Leas nastoupila do 100 zápasů, čímž stanovila rekord programu v number of matches played [zkontrolovat, slovo chybně vyplněno] a 90x za sebou byla zvolena jako startující hráčka. Vstřelila 16 gólů (z toho sedm vítězných branek), připsala si stejný počet asistencí a zamířila 153krát na branku.

Během svých pěti sezón s týmem Georgetownu vyhrála Leas 67 zápasů, z toho 54 bez inkasovaného gólu, a pomohla Hoyas vyhrát poslední čtyři konference Big East.

Minulou sezónou Leas přispěla k výsledku Georgetownu, který skončil s celkovou bilancí 13-2-7 a postoupil do druhého kola NCAA Division I turnaje.

V Georgetownu hned na začátku dosáhla Leas na úspěch, když nastoupila do 21 zápasů v pozici studentky prvního ročníku a byla vybrána do výběru nováčků konference Big East.

“Neuměla jsem si představit takovou kariéru na Georgetownu,” řekla Leas. “Když jsem tam poprvé přišla, doufala jsem jen v to, že dostanu šanci hrát.”

Její univerzálnost a vynikající obranné schopnosti udělaly z Leas atraktivní hráčku pro profesionální týmy.

Když Leas hrála v Madisonu pod vedením trenéra Devona Dowella, vstřelila 71 gólů a přihrála na 32 gólů. Pomohla Warhawks vyhrát dvě regionální mistrovství a jednou obsadit druhé místo na státním turnaji.

Během svého seniorského roku byla Leas vybrána jako dívčí fotbalistka roku Virginia Gatorade High-School. Vícekrát byla také vybrána mezi hráčkami roku v distriktech, regionech a státech.

Leas svoji fotbalovou kariéru začala již ve čtyřech letech, kdy hrála za tým Lil’ Kickers ve Vídni.

Často kladené otázky:

1. Kdo je Julia Leas?
Julia Leas je absolventkou Madison High School a bývalou univerzitní hráčkou fotbalu na Georgetown University.

2. Kde bude hrát Julia Leas profesionální fotbal?
Julia Leas bude hrát profesionální fotbal za tým ve Švédsku ve městě Vittsjo.

3. Jaká pozice se očekává, že Julia Leas bude hrát?
Julia Leas se bude pravděpodobně uplatňovat na pozici záložníka nebo obránce.

4. Jak dlouho trvá sezóna?
Sezóna trvá od dubna do listopadu.

5. Jaké úspěchy dosáhla Julia Leas během své univerzitní kariéry?
Julia Leas byla vybrána do různých výběrů, jako je první tým Coaches NCAA Division I All-America a první tým konference Big East. Dále se stala rekordmankou programu Georgetown University v počtu odehraných zápasů.

6. Jaké úspěchy dosáhla Julia Leas během svých středoškolských let?
Julia Leas pomohla svému středoškolskému týmu, Warhawks, vyhrát dvě regionální mistrovství a jednou obsadit druhé místo na státním turnaji. Také byla vybrána jako dívčí fotbalistka roku Virginia Gatorade High-School.

7. Jaká je historie Julia Leas s fotbalem?
Julia Leas začala hrát fotbal již ve čtyřech letech za tým Lil’ Kickers ve Vídni.

Související odkazy:
OBOS Damallsvenskan
Georgetown University
Konference Big East