Evropský fotbal čelí riziku, varuje sportovní ministryně

Evropští fotbaloví lídři byli vyzváni, aby chránili fotbal před rizikem převzetí více klubů majiteli. V projevu na každoročním kongresu UEFA upozornila francouzská ministryně sportu Amélie Oudéa-Castéra na možnost, že “malý počet investorů by měl kontrolu nad evropským fotbalem”. UEFA již má dlouhodobá pravidla sledující vlastníky více klubů ve svých soutěžích. Její interní výzkumníci loni upozornili na rizika pro integritu utkání na hřišti a na trhu se hráči, když se tento trend stává stále populárnějším. Fanoušci mají obavy, že jejich tým může být využíván jako zdroj hráčů pro mateřské kluby.

Rentability je skrytým cílem využívání více klubů majiteli. Jedním z největších takových skupin je propojena se státem Abú Zabí, kterou tvoří klub Manchester City a zahrnuje také New York City a důležitý podíl ve španělském klubu Girona. Obě tato mužstva jsou na druhém místě v Premier League a La Lize a přísné čtení pravidel UEFA by umožnilo postoupit do Ligy mistrů pouze jednomu z nich v příští sezóně. Místo by mělo připadnout tomu, který skončí vyšší ve své lize.

Na loňském hodnocení klubů, které se kvalifikovaly do evropských soutěží, UEFA vyžadovala od AC Milán a Brightonu, aby přerušili nebo ukončili své vlastnické a správní vazby na kluby Toulouse a Union Saint-Gilloise.

Vzhledem k tomuto problému sportovní ministryně Oudéa-Castéra vyzvala lídry UEFA ke změně, aby tak zabránili obejití pravidel a narušení spravedlnosti soutěží. Prezident UEFA Aleksander Čeferin již loni naznačil, že UEFA potřebuje přehodnotit svá 25 let stará pravidla týkající se skupin majitelů více klubů ve svých soutěžích.

“Jste strážci našich principů sportu,” řekla ministryně Oudéa-Castéra svým posluchačům, mezi nimiž byli také prezident UEFA Čeferin a prezident Paris Saint-Germain Nasser al-Khelaifi, který je členem výkonného výboru UEFA. PSG má také investici do portugalského klubu Braga, který se též účastnil Ligy mistrů v této sezóně.

Stěžejní je tedy ochrana sportovních principů a zabezpečení spravedlivých soutěží, proto je nutné, aby bylo přezkoumáno pravidlo vlastnictví více klubů co nejdříve. A to proto, že “ve fotbale se vše musí dít rychle,” jak uvedl Čeferin v březnu loňského roku.

Často kladené otázky (FAQ) na základě hlavních témat a informací představených v článku:

1. Jaké riziko hrozí evropskému fotbalu?
– Riziko převzetí více klubů majiteli, což by mohlo vést k malému počtu investorů, kteří by měli kontrolu nad evropským fotbalem.

2. Jaká pravidla má UEFA ohledně vlastnictví více klubů?
– UEFA má dlouhodobá pravidla, která sledují vlastníky více klubů ve svých soutěžích.

3. Jaká rizika pravidla UEFA upozorňují?
– Rizika pro integritu utkání na hřišti a na trhu se hráči, zejména když se trend vlastnictví více klubů stává populárnějším.

4. Jaké jsou obavy fanoušků ohledně vlastnictví více klubů?
– Fanoušci mají obavy, že jejich tým může být využíván jako zdroj hráčů pro mateřské kluby.

5. Která skupina je jednou z největších využívajících více klubů?
– Jednou z největších skupin je ta spojená se státem Abú Zabí, která zahrnuje kluby Manchester City, New York City a Girona.

6. Jaká dvě kluby jsou na druhém místě v Premier League a La Lize?
– Kluby Manchester City a Girona jsou na druhém místě v Premier League a La Lize.

7. Jaký problém vznikl v minulosti u klubů AC Milán a Brighton?
– UEFA požadovala, aby tyto kluby přerušily nebo ukončily své vlastnické a správní vazby na kluby Toulouse a Union Saint-Gilloise.

8. Kým byl vyzván lídrů UEFA ke změně?
– Sportovní ministryně Amélie Oudéa-Castéra vyzvala lídry UEFA ke změně.

9. Jaký návrh již loni učinil prezident UEFA?
– Prezident UEFA Aleksander Čeferin již loni naznačil potřebu přehodnotit 25 let stará pravidla týkající se skupin majitelů více klubů ve svých soutěžích.

10. Jaký je důvod pro přezkoumání pravidla vlastnictví více klubů?
– Důvodem je ochrana sportovních principů a zajištění spravedlivých soutěží.

Slovník klíčových termínů:
– UEFA – Unie evropských fotbalových asociací
– Ligy mistrů – nejprestižnější klubová fotbalová soutěž v Evropě
– Premier League – nejvyšší anglická fotbalová soutěž
– La Liga – nejvyšší španělská fotbalová soutěž
– AC Milán – italský fotbalový klub
– Brighton – anglický fotbalový klub
– Toulouse – fotbalový klub ve Francii
– Union Saint-Gilloise – fotbalový klub v Belgii
– Paris Saint-Germain (PSG) – francouzský fotbalový klub
– Ligy mistrů – nejprestižnější klubová fotbalová soutěž v Evropě

Navrhované související odkazy:
UEFA – Oficiální webová stránka UEFA.