Aptos High Girls Soccer Team Clinches League Championship with Dominant Win

The Aptos High girls soccer team affirmed their dominance by securing a comfortable 4-0 victory against Soquel, allowing them to claim the Santa Cruz Coast Athletic League championship for the second consecutive year. Izabella Hartnett and Anahi Macias played pivotal roles in the victory, each contributing a goal and an assist to their team’s success.

In the first half, Aptos took control of the game, scoring two goals within a span of seven minutes. Ella Shoemaker opened the scoring in the 32nd minute, expertly finishing off a pass from Hartnett. Macias then extended their lead to 2-0 in the 39th minute, receiving a pass from Kaitlyn Murphy and capitalizing on the opportunity.

The Mariners continued their impressive performance in the second half, netting two more goals to seal their victory. Scarlett Stateler found the back of the net in the 59th minute, finishing off a pass from Macias. The final goal came from Hartnett in the 65th minute, making good on a pass from Ava Churchill.

The Aptos High team’s defense was equally impressive, recording their 12th shutout of the season. Goalkeeper Alessandra Zuniga made two crucial saves to deny Soquel any scoring opportunities.

With this win, Aptos High (14-3-1, 8-0-0) maintains a perfect league record and looks ahead to their upcoming match against Santa Cruz. Soquel (9-6-1, 5-3-0) will face off against Harbor in their next game.

The Aptos-Santa Cruz matchup is scheduled for Tuesday at 7 p.m., while Soquel will play Harbor on the same day.

Tým dívek ze školy Aptos High si potvrdil svoji dominanci a zabezpečil si pohodlné vítězství 4-0 proti Soquelu, čímž si vysloužil titul mistra Santa Cruz Coast Athletic League podruhé za sebou. Izabella Hartnett a Anahi Macias sehrály klíčovou roli ve vítězství týmu tím, že každá přispěla jedním gólem a jednou asistencí k úspěchu týmu.

V prvním poločase převzal Aptos kontrolu nad zápasem a v rozmezí sedmi minut zaznamenal dvě branky. Ella Shoemaker otevřela skóre ve 32. minutě, zkušeně zakončujíc přihrávku od Hartnettové. Macias následně v 39. minutě navýšila náskok na 2-0 po přihrávce od Kaitlyn Murphy a využila možnosti.

Mariners pokračovali ve druhém poločase ve svém působivém výkonu a přidali další dvě branky, čímž zapečetili své vítězství. Scarlett Stateler se v 59. minutě dostala mezi střelce po přihrávce od Macias. Finální gól přidala Hartnettová ve 65. minutě po přihrávce od Avy Churchill.

Obrana týmu z Aptos High byla stejně skvělá jako útok, když zaznamenala již 12. udržené čisté konto v této sezóně. Brankářka Alessandra Zuniga provedla dvě zásadní zákroky, aby Soquel nedostal ani jednu šanci na gól.

S tímto vítězstvím si Aptos High (14-3-1, 8-0-0) udržuje dokonalou rekordní výhru v lize a připravuje se na nadcházející zápas proti Santa Cruz. Soquel (9-6-1, 5-3-0) se utká s Harbor v jejich následujícím zápase.

Zápas mezi Aptos a Santa Cruz je naplánován na úterý ve 20:00 hodin, zatímco Soquel bude hrát proti Harboru ve stejný den.